BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Foteliki samochodowe | Grupa 2-3 | 100-150 cm

Fotelik Britax-Romer KidFix III z nakładką XP

18-07-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Britax-Romer

Britax-Romer wprowadził na polski rynek trzecią generację fotelika samochodowego KidFix z oznaczeniem S. Model ten wyróżnia się nakładką amortyzującą XP.

Bezpieczeństwo dziecka - trzecia generacja fotelika samochodowego Britax-Romer KidFix S z nakładką amortyzującą XP

Zgodnie z przepisami - od których są wyjątki - dziecko przed osiągnięciem 150 centymetrów wzrostu musi podróżować samochodem w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym. Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim foteliki. Jeszcze do niedawna dodatkowym wyznacznikiem był wiek dziecka - do 12 roku życia.

Poza wzrostem dziecka, drugim ważnym kryterium doboru fotelika jest waga, maksymalnie określana do 36 kilogramów. W ofercie Britax-Romer wszystkie te parametry spełnia model KidFix, który zalicza się do trzeciej, ostatniej grupy fotelików.

Pod koniec ubiegłego roku firma rozszerzyła jego gamę o modele KidFix2 z oznaczeniem R i S. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest możliwość odpięcia oparcia. W ten sposób siedzisko fotelika można stosować jako podwyższenie montowane przede wszystkim za pośrednictwem systemu Isofix.

Kolejną nowością był fotelik trzeciej generacji KidFix M z serii Premium Line. W porównaniu do poprzednika zachował tę samą szerokość 43 cm i możliwość regulacji wysokości (zagłówka) w zakresie 67-85 cm. Największą zmianą jest wydłużenie siedziska (nie wyjmowanego) z 39 do 43 centymetrów.

Bezpieczeństwo dziecka - nakładka XP podczas wypadku zabezpiecza kręgi szyjne, głowę i klatkę piersiową dziecka przed przeciążeniami

Wprowadzona właśnie do sprzedaży odmiana S wyróżnia się dodatkowym elementem w postaci nakładki amortyzującej XP. Wykonana z pianki, zapinana jest na samochodowy pas bezpieczeństwa.

Jej zadaniem jest ochrona kręgów szyjnych dziecka podczas zderzenia czołowego. W efekcie działającej wówczas siły bezwładności podbródek uderza w klatkę piersiową. Nakładka XP nie tylko zmniejsza dystans między nimi, ale też zapewnia amortyzację. Według przedstawicieli Britax-Romer pochłania w ten sposób do 30 procent siły uderzenia.

To rozwiązanie było dostępne także w poprzedniej generacji fotelików KidFix.

Nakładka XP dopełnia więc zestaw elementów chroniących dzieci w trakcie wypadku. W KidFix stosowany jest Secure Guard stanowiący nie tylko dodatkową prowadnicę dla pasa biodrowego, ale i zabezpieczenie przed jego naprężeniem miednicy. Kolejny to system SICT przejmujący energię podczas zderzenia bocznego.

Bez zmian pozostają opcje montowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest system Isofix, alternatywą pozostaje mocowanie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Fotelik ustawia się wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Producent wyklucza więc jego używanie na miejscach w pojeździe ustawionych bokiem lub tyłem.

Nowy fotelik Britax-Romer KidFix III S Premium Line dostępny w kolorach tapicerki: Cosmos Black, Storm Grey, Moonlight Blue, Fire Red i Burgundy Red oraz dwufakturowej Cool Row Black i Cool Row Silver, a także dwuczęściowej Letter Design i miksem Cool Row Blue. Każdy z nich można zdjąć i uprać w pralce (zaleca się pominięcie wirowania) w temperaturze 30 stopni.

Sugerowana cena detaliczna producenta zaczyna się od 999 złotych.