Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC
WYPADKI DROGOWE | Powrót do "normalności" | Maj 2020
WYDANIE NA WEEKEND | Deregulacja PoRD, Rio, COVID-19, Green Velo, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Foteliki samochodowe | Akcje serwisowe

Ważna informacja dla posiadaczy fotelików Recaro!
23-08-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Recaro

Producent samochodowych fotelików dla dzieci Recaro poinformował o wadliwych partiach modeli Zero.1 i Optia i bazy Recaro Fix. Ich posiadacze objęci są programem bezpłatnej wymiany.

Fotelik Recaro Zero.1 przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do osiągnięcia wagi 18 kg lub wzrostu 105 cm (do około 4,5 roku życia). Na rynku oferowany jest w dwóch wersjach - starszej opracowanej wg. standardu ECE R44/04 i nowszej ECE129 (i-Size). Fotelik zintegrowany jest z bazą Isofix, dzięki możliwości obrotu skorupy o 360 stopni dzieci mogą podróżować tyłem do kierunku jazdy (co jest zalecane maksymalnie najdłużej), a później przodem.Wykryta wada dotyczy modelu i-size, w którym "w okresślonych fotelikach pasy, które trzymają dziecko w fotelu, w pewnych warunkach mogą się poluzować. To z kolei mogłoby hipotetycznie doprowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa w przypadku, kiedy fotelik jest skierowany przodem do kierunku jazdy. Rozluźnienie pasów jest spowodowane błędem w produkcji elementu do regulacji pasa. Ten błąd dotyczy modelu Recaro Zero.1 z wyraźnie określonej partii produkcyjnej".

Według powiadomienia przesłanego do UOKiK, wadliwa partia fotelików Recaro Zero.1 i-size otrzymała numery seryjne: KS01022139-KS01024461, KS0128355, KS01035954-KS01039574 i KS01048736-KS01049087.

W przypadku posiadania fotelika Recaro Zero.1 i-Size o jednym z wymienionych numerów seryjnych, firma bezpłatnie wymieni go na nowy produkt. Według cytowanego już komunikatu prasowego "Do czasu otrzymania nowego fotelika, posiadany fotelik powinien być używany wyłącznie w położeniu tyłem do kierunku jazdy".Z kolei fotelik Recaro Optia przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (9 miesięcy - 4 lata). Jest on montowany wyłącznie przodem do kierunku jazdy na bazie Isofix. I właśnie w połączeniu z nią odkryto wadę: "w testach dynamicznych przeprowadzonych w ramach testów porównawczych firmy Stiftung Warentest fotelik oddzielił się od bazy Isofix".

Po otrzymaniu tej informacji firma Recaro "przeprowadziła między innymi statyczne i dynamiczne testy. We wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych testach przeprowadzonych w akredytowanych placówkach badawczych - w warunkach znacznie przekraczających wymagania stawiane przez prawo - zgłoszony problem nie wystąpił". Pomimo uzyskania pozytywnych wyników firma Recaro "zdecydowała się wstrzymać dostawy fotelików Recaro Optia i zaprzestaje ich dalszej sprzedaży. Postanowiono wymienić wszystkie foteliki Recaro Optia pomimo, że opisany problem nie powtórzył się w bardziej wymagających testach (...)".

Bezpłatna wymiana dotyczy wszystkich egzemplarzy fotelika Recaro Optia. W zamian producent oferuje model Optifix lubYoung Sport Hero lub Monza Nova IS. Foteliki Recaro Optia zostały wycofane ze sprzedaży.W międzyczasie - akcję wymiany ogłoszono 11 sierpnia 2017 - znaleziono przyczynę oddzielenia się fotelika Optia od bazy Recaro Fix. "W warunkach testowych ze szczególnie dużym obciążeniem, znacznie wykraczających poza dopuszczalną normę, może się zdarzyć, że podczas użytkowania produktów z tej serii w kombinacji z fotelikiem Optia dojdzie do deformacji drążków łączących bazę Recaro fix z fotelikiem. Możliwym skutkiem deformacji jest ewentualnie odłączenie się fotelika od bazy przy bardzo silnym obciążeniu".

Wykryta wada dotyczy wyłącznie baz Recaro Fix o numerach seryjnych od ER01000000 do ER01017825. Wymienione produkty podlegają bezpłatnej wymianie.

Co ważne, baza ta może być używana również z fotelikiem Recaro Privia. Pomimo, że w takiej konfiguracji nie stwierdzono możliwości wadliwego połączenia, to jej właścicielom również zaleca się bezpłatną wymianę bazy Recaro Fix.

Procedura wymiany wadliwych fotelików Recaro Zero.1 i-size i Recaro Optia oraz bazy Recaro Fix prowadzona jest za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie safety.recaro-cs.com W Polsce informacji związanych z akcją udziela oficjalny dystrybutor, firma Logis (tel. 46 814 73 88).

POLECAMY:

 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry