Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
Z RYNKU | Początek załamania sprzedaży
WYDANIE NA WEEKEND | Ozon na wirusa, e-tron coupe, AutoMoto, Drogi
STACJE PALIW | Stacje paliw w czasach COVID-19

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Foteliki samochodowe | i-Size

Britax-Romer Baby Safe i-Size z bazą Isofix dla najmłodszych dzieci
29-06-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Britax-Romer

Baby Safe i-Size to pierwszy fotelik Britax-Romer spełniający standard bezpieczeństwa ECE R129. Jego uzupełnieniem jest - dostępna w dwóch wariantach - baza Isofix.

W 2013 roku Komisja Europejska wprowadziła nową normę bezpieczeństwa ECE R129 (i-Size) dla fotelików samochodowych przeznaczonych dla najmłodszych pasażerów. Zgodne z nią konstrukcje muszą zapewnić dłuższą, do 15-miesiąca życia, możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy oraz wyższy poziom ochrony podczas uderzenia w bok auta. Ponadto uproszczono montaż takiego fotelika i dodano do oznaczeń wagowo-wiekowych także przedział wzrostu dziecka. Przekroczenie wartości maksymalnej jest dla rodziców jednoznacznym sygnałem do zmiany fotelika na większy model - z reguły montowany już przodem do kierunku jazdy.

Nowa norma bezpieczeństwa nie zastąpiła dotychczasowej ECE R44/04, a tym samym nie zobowiązała producentów fotelików do całkowitej zmiany swojej oferty. Firma Britax-Romer wprowadziła swoją pierwszą konstrukcję i-Size dopiero na jesieni 2016 roku. Powstała ona na bazie popularnego modelu Baby Safe. Zgodnie z wytycznymi ECE R129 jest on przeznaczony dla dzieci od narodzin do osiągnięcia wzrostu 83 centymetrów (do 13 kg).Fotelik Baby Safe i-Size może być montowany wyłącznie tyłem do kierunku jazdy za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub dedykowanej bazy Isofix. Britax-Romer wprowadził do swojej oferty bazę Isofix w dwóch wariantach: Baby Safe i-Size Base ze stałym położeniem i Baby Safe i-Size Flex Base z regulowanym kątem nachylenia fotelika o 3, 6 i 9 stopni.

W obu wariantach baza wyposażona jest w nogę stabilizującą, która przede wszystkim zapobiega obrotowi fotelika podczas uderzenia w bok samochodu. Dodatkowo noga posiada regulację wysokości położenia całej bazy - od podłogi samochodu do siedziska kanapy - w zakresie od 45 do 72 cm. Przy jej stopie znajduje się wskaźnik sygnalizujący błędne (kolor czerwony) bądź potwierdzające prawidłowe (zielony) rozstawienie. W bocznym ściankach obudowy wycięto uchwyty ułatwiające przenoszenie bazy (waga około 8,7 kg).Britax-Romer wyposażył swój pierwszy fotelik i-Size w rozwiązanie SICT chroniące dziecko podczas uderzenia w bok samochodu. Jest to gwintowany "dystans", który powinien być ustawiony jak najbliżej drzwi. W momencie kolizji działa on na zasadzie amortyzatora w fazie odbicia, a następnie pochłania energię zderzenia.

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem fotelik wyposażony jest w 5-punktowe szelki służące do zapięcia dziecka. Ich wysokość, podobnie jak wbudowanego zagłówka, jest regulowana. Dla mniejszych (młodszych) dzieci dołączona została wkładka wypełniająca. Konstrukcję wyposażono również w system Clik&Go do montażu na bazie Isofix, który jest kompaktybilny m.in. z wózkami dziecięcymi z serii Britax Go. Przenoszenie fotelika (waga pustego to około 4,8 kg) ułatwia regulowany uchwyt.

Standardowe wyposażenie fotelika stanowi również rozkładana osłona przeciwsłoneczna. Wśród akcesoriów Britax-Romer oferuje m.in. osłonę przeciwdeszczową, wkładkę termiczną oraz wykonaną z lekkiej bawełny tapicerkę letnią (dostępna kolorze różowym, beżowym i błękitnym). Pozostałe tapicerki to: Ocean Blue, Cosmos Black, Flame Red, Storm Grey, Olive Green, Mineral Purple, Black Marble, Coral Peach i Lagoon Green.

Fotelik Baby Safe i-Size montowany za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa, jak i na obu wariantach dedykowanej bazy Isofix zdobył w tegorocznych (2017) testach organizacji ADAC ocenę "Gut" (najwyższa w pięciostopniowej skali to "Sehr Gut") - czytaj także: BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | ADAC oceniło kolejne foteliki samochodowe dla dzieci

Sugerowana cena detaliczna fotelika Britax-Romer Baby Safe i-Size, w zależności od wybranego koloru tapicerki, wynosi od 859 do 944 złotych. Z kolei bazę Baby Safe i-Size wyceniono na 649 złotych, a wariant Flex (z regulacją pochylenia fotelika) na 859 złotych. Dystrybutor w Polsce proponuje też zakup zestawu fotelik + baza Flex za około 1599 złotych.

POLECAMY:


 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry