strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
Doskonalenie techniki jazdy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Szkoła Jazdy Renault

Teoria to za mało
20-03-2009, tekst i foto: Szkoła Jazdy Renault

Aż 17 proc. kierowców teoretycznie wie, jak należy zachować się w obliczu zagrożenia na drodze, ale nie potrafi w praktyce zastosować tej wiedzy – prawidłowo oceniają sytuację, podejmują odpowiednią decyzję, a następnie niepoprawnie wykonują manewry.* Gdy o życiu mogą decydować ułamki sekund, kierowca musi wykonywać czynności intuicyjnie. Aby były prawidłowe, muszą być poprzedzone treningiem.Badania wykazały także, że u 50 proc. kierowców, którzy spowodowali wypadek, zawiodła percepcja sytuacji na drodze. Część z nich w ogóle nie zauważyła niebezpieczeństwa, inni nie ocenili prawidłowo sytuacji, a pozostali dostrzegli ją zbyt późno. Kolejne 10 proc. nawet gdy poprawnie oceniło sytuację, podejmowało błędne decyzje – nie wiedziało jak odzyskać kontrolę nad pojazdem.*

Prowadzenie samochodu i kontrola nad pojazdem to kompleksowa i złożona czynność, szczególnie wtedy gdy kierowca znajdzie się w obliczu zagrożenia.

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
"W sytuacji niebezpiecznej nie ma czasu na świadomą analizę i wybór optymalnego rozwiązania. Liczą się instynktowne odruchy, które przynoszą tym lepszy efekt, im lepiej są wyuczone."

Jedynym sposobem, aby poznać i przede wszystkim "zaprogramować" w sobie prawidłowe reakcje jest symulowanie sytuacji zagrożenia i regularne powtarzanie określonych manewrów w bezpiecznych warunkach. Nawet najbardziej szczegółowa wiedza teoretyczna na temat zasad bezpiecznej jazdy nie jest w stanie zastąpić praktycznych ćwiczeń.

Miłosz Majewski, trener w Szkole Jazdy Renault:
"Trening wyprowadzania samochodu z poślizgu, awaryjnego hamowania czy omijania przeszkody pozwala "zakodować" prawidłowe zachowanie kierowcy w obliczu zagrożenia.
Dzięki temu kierowca intuicyjnie wie nie tylko co powinien zrobić, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze, ale przede wszystkim wie, jak to zrobić."

* źrodło: LAB (Labolatory for Accident Research, Biomechanics and Human Behaviour Studies);
wnioski badań opublikowane w “Driving Safety Forward, Renault and Safety”
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry