Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Kierowca autobusu, Nowe Sorento, Dla niemowląt, WRC'20, Drogi
TESTY | Dziecko w Skodzie Scala - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Skodzie Scala - wyposażenie samochodu

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Technika | Systemy wspierające bezpieczeństwo

Seryjny ABS w motocyklach
16-11-2016 | opr. Maciej Kalisz | foto: Bosch

Według analiz przyczyny wypadków układ ABS może znacznie ograniczyć skutki wypadków z udziałem motocyklistów. Obowiązek takiego seryjnego wyposażenia zostanie wprowadzony w UE już od stycznia 2017 roku.

Specjaliści z firmy Bosch szacują, że w przeciągu najbliższych 5 lat globalna produkcja motocykli osiągnie 160 milionów sztuk rocznie. Już dziś stawia to nowe wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa kierującym tym jednośladem. Jednym ze sposobów na to jest wprowadzenie układu ABS do obowiązkowego wyposażenia motocykli.

Realne korzyści z tego rozwiązania wylicza Bosch na przykładzie Indonezji i Tajlandii. Co roku w obu krajach ginie ponad 20 tys. motocyklistów. Analiza przyczyn tych wypadków i zgonów doprowadziła do wniosku, że 25 proc. tych zdarzeń było można uniknąć, gdyby motocykl wyposażony był w układ ABS.

Wnioski te jednak nie są nowe, większość krajów na całym świecie systematycznie wprowadza stosowne regulacje prawne. I tak od stycznia 2017 roku każdy nowo zarejestrowany motocykl o pojemności powyżej 125 cm3 na terenie Unii Europejskiej będzie musiał być wyposażony w ABS. Rok później taki obowiązek wprowadzi Japonia i Indie, a następnie Tajwan. Z kolei Brazylia chce rozszerzyć ten przepis na każdy zarejestrowany już motocykl o pojemności powyżej 300 cm3. Nad podobnym projektem pracują też odpowiednie resorty w USA i Australii.

.

Udział Boscha w tych pracach nie jest przypadkowy. W 1995 roku firma ta wprowadziła na rynek pierwszy ABS do motocykli. Przez ten czas taśmy produkcyjne opuściło zaledwie 2 mln sztuk, co przy obecnej skali produkcji tych jednośladów jest znikomą liczbą. Obecnie Bosch wprowadza 10. generację układu ABS, który w porównaniu z poprzednią jest aż o 45 proc. mniejszy i 30 proc. lżejszy. Pierwszym na świecie motocyklem seryjnie wyposażonym w ABS 10 będzie Kawasaki Versys-X 300, kolejnym Suzuki GSX-S 125 rocznik modelowy 2018.

Bosch jest również prekursorem w produkcji systemu stabilizacji toru jazdy motocykla (MSC) oraz asystenta martwego pola w lusterkach bocznych.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry