portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP
TESTY | Dziecko w Cupra Born - foteliki i wózki

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 

Aktualności

Czy wiesz że...
23-06-2011, źródło: NEB



Niebezpieczny sok grapefruitowy!

Sok grejpfrutowy w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powoduje zaburzenia rytmu serca. Pamiętaj by zawsze uważać na to co jesz przed lub po przyjęciu leku. Poza wspomnianym sokiem niebezpieczną mieszankę z lekami powodują też napoje energetyczne.

Dzieci sprawcami wypadków samochodowych!
Co drugi badany kierowca, jako czynnik najbardziej rozpraszający podczas jazdy uznał DZIECI! Badania przeprowadzone przez jeden z brytyjskich serwisów internetowych pokazują, że kłócące się na tylnym siedzeniu maluchy stwarzają takie samo zagrożenie, jak jazda po pijaku. Badacze odkryli, że podczas jazdy z przekrzykującym się rodzeństwem, szybkość reagowania kierowcy spada o 13 proc., co wydłuża czas hamowania o 4 metry. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku wzrasta o 40 proc. a poziom stresu rośnie o jedną trzecią. Badania potwierdziły też, że bardzo rozpraszający podczas jazdy jest telefon komórkowy (za najbardziej rozpraszający uznało go 18 proc. respondentów), nawigacja satelitarna (wskazało ją 11 proc. badanych). Co siódmego badanego najbardziej w samochodzie rozpraszają dorośli pasażerowie.

Maniacy gier video, brawurowymi kierowcami!
Potwierdziły to badania przeprowadzone na 2 tys. kierowców w wieku 17-39 lat. Fascynaci samochodowych gier komputerowych czują się pewniej za kierownicą i tym samym są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań w "realu". Znacznie częściej przejeżdżają na czerwonym świetle, czy wyprzedzają w niedozwolonych miejscach.
Pamiętajmy zatem by poruszając się po ulicach stosować się do zasad kodeksu drogowego a nie reguł, które obowiązują w grach komputerowych. W "realu" mamy tylko jedno życie!


43 procent kobiet prowadzi samochód w szpilkach!
Sondaże pokazują, że w odpowiednim obuwiu sportowym samochód prowadzi tylko połowa badanych kobiet. Wprawdzie przepisy nie regulują kwestii obuwia, w jakim powinniśmy prowadzić samochód, ale rodzaj butów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie niebezpieczne podczas jazdy są buty letnie typu japonki czy klapki, które mogą podczas jazdy zablokować pedał hamulca.

Przysypiasz za kierownicÄ…?
Są proste triki, które cię rozbudzą: włącz radio, przetrzyj twarz mokrą chusteczką, possij miętówkę lub żuj gumę do żucia. Tradycyjna mała czarne czy napój energetyczny są dobrym środkiem pobudzającym, ale krótkotrwałym. Z pomocą w sytuacjach ekstremalnych przychodzi infrastruktura drogowa np. specjalna, chropowata budowa pasów bocznych na jezdni.
Eksperci radzą, gdy czujemy pierwsze objawy zmęczenia: ciężkie powieki, ból głowy, mamy opóźnioną reakcje natychmiast zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu. Warto pospacerować, przewietrzyć auto a najlepiej "uciąć" sobie drzemkę. Nawet kilkunastominutowy sen daje dużo nowych pokładów energii.


Kulturalni stosujÄ… suwak
"Jazda na suwak" to pewna kultura jazdy, która ma na celu usprawnienie ruchu drogowego. "Suwak" należy stosować w momencie zwężania się drogi, gdy jeden z pasów - jakby powiedział laik - ulega zanikowi. Pojazdy z głównego pasa powinny jechać płynnie, bez zatrzymywania, zachowując dystans między sobą. Tymczasem zwykle osoby, które chcą wjechać z sąsiedniego pasa, są traktowane ja "intruzi". W jeździe na suwak (lub na zakładkę) chodzi o to, żeby wpuszczając samochody z sąsiedniego pasa nie zatrzymywać się. Wówczas przepustowość przewężenia jest wykorzystana w największym stopniu.
Ten kulturalny i funkcjonalny sposób zachowania się na drodze, jest bardzo popularny w Niemczech, Holandii i Szwecji.


Trance i house zabija?
Tempo w jakim wybijany jest rytm muzyki, której słuchamy podczas jazdy samochodem ma ogromny wpływ na zachowania kierowców na drodze. Badania na symulatorach pokazały, że osoby słuchające dynamicznej muzyki nie tylko jechały szybciej, ale i były bardziej skłonne do ryzykownych zachowań za kierownicą. Miały też ponad dwa razy więcej wypadków, niż te osoby, które słuchały wolnych utworów. Najbardziej niebezpiecznymi gatunkami muzycznymi okazały się trance i house.

Promil alkoholu przez komórkę?
Czy wiesz, że kierowca rozmawiający przez komórkę czy piszący sms może reagować tak wolno, jakby miał prawie promil alkoholu we krwi. Poza tym używanie komórki za kierownicą powoduje wolniejszą jazdę i trudności ze zmienianiem pasa ruchu, co utrudnia innym jazdę.

Miliony "utopione" przez komórki
Według danych Komendy Głównej Policji polscy kierowcy rocznie płacą mandaty na sumę kilku milionów złotych za wykroczenia związane z używaniem telefonów komórkowych. Pamiętajmy kodeks drogowy wyraźnie reguluje: "Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku".


www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj tak¿e:

· Czy wiesz, ¿e... 23-06-2011
· Symulacja wypadku Roberta Kubicy 22-06-2011
· Suwak - kulturalny sposób na korki 21-06-2011
· Miejski szlak bezpieczeñstwa 14-06-2011
· Dzieci sprawcami wypadków drogowych 13-06-2011
· Promil alkoholu przez komórkê 13-06-2011
· Harmonogram dzia³añ Narodowego Eksperymentu Bezpieczeñstwa 09-06-2011
· Czy wiesz jak zapewniæ bezpieczeñstwo swojego dziecka w samochodzie? 03-06-2011
· Mobilny system informacji drogowej Narodowego Eksperymentu Bezpieczeñstwa 03-06-2011
· Po raz drugi rusza Narodowy Eksperyment Bezpieczeñstwa 01-06-2011

  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry