PORADY

Eksploatacja samochodu

Co robić z samochodem, który długo stoi nieużywany?

11-05-2020 | źródło: materiały prasowe

Samochód stworzony jest do jazdy, dlatego długotrwały postój nie jest wskazany. W zależności od warunków otoczenia, "brak ruchu" może być przyczyną wielu usterek.

PORADY - Co robić z samochodem, który długo stoi nieużywany?

Zdaniem Adama Klimka, eksperta Team Total, wykonywanie kilku podstawowych czynności znacznie zwiększa szanse, że nawet po dłuższym postoju pojazd będzie "z miejsca" gotowy do użytkowania.

Te i wiele innych praktycznych porad dostępnych jest na kanale YouTube. Najnowszy odcinek poświęcony jest zachowaniu właściwości oleju silnikowego w zaparkowanym na dłużej aucie. Ale nie tylko jednostka napędowa nie lubi takiej bezczynności.

Okresowo sprawdzaj poziom płynów eksploatacyjnych

Nawet gdy samochód nie jeździ, należy co jakiś czas sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Warto mieć ten nawyk, bo gdy w końcu wyjedziemy autem na ulicę okaże się, że jakiś niezauważony wyciek spowodował znaczy ubytek oleju silnikowego. Wówczas konsekwencje naszego zaniedbania mogą być bardzo poważne. Kontrola dotyczy również pozostałych płynów: chłodzącego i hamulcowego.

Zatankuj do pełna

Nieużywanie samochodu nie oznacza, że poziom paliwa może być minimalny. Wbrew pozorom warto zadbać, by było go jak najwięcej. Zatankowaniem do pełna ograniczamy powierzchnię we wnętrzu baku, na której może osiadać wilgoć z otoczenia. Jest to szczególnie ważne w autach, które stoją "pod chmurką". Skroplona woda może wymieszać się z paliwem, które utraci swoje właściwości. W skrajnych przypadkach doprowadzi to do uszkodzenia pompy czy zatkania filtra bądź przewodów.

Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach

Zmiana temperatury zewnętrznej oznacza zmianę ciśnienia powietrza w kołach. Z tego względu należy okresowo je kontrolować, by uniknąć odkształceń opon, pozostających przez dłuższy czas w jednej pozycji i pod naciskiem masy samochodu.

Odłącz akumulator

Jeśli rzeczywiście zamierzasz nie używać samochodu przez kilka tygodni odłącz klemy akumulatora. Pozostawienie go "w gotowości" może doprowadzić do całkowitego rozładowania, co negatywnie wpłynie na jego żywotność. Zdecydowanie lepiej podładowywać baterię prostownikiem i podłączyć ją w chwili ponownego uruchomienia samochodu.

Okresowo uruchamiaj klimatyzację

Klimatyzację w samochodzie należy włączać okresowo, nawet zimą. To ważne, ponieważ nieużywany układ może ulec kosztownej awarii. Z jednej strony mamy uchodzący z układu czynnik chłodzący, który z czasem trzeba będzie uzupełnić. Najważniejszy jest jednak aspekt pracy sprężarki klimatyzacji. Gdy po długim okresie bezczynności zostanie ona uruchomiona "na sucho", może się po prostu zatrzeć. Koszt wymiany to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zabezpiecz lakier pojazdu, pomyśl o podwoziu

W zależności od warunków, w jakich samochód odbywa postój, może być on narażony na wiele niesprzyjających czynników atmosferycznych. Z tego względu warto pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru woskiem. Coraz większą popularnością cieszy się także konserwacja podwozia oraz układu wydechowego, które w największym stopniu narażone są na korozję, a co niekoniecznie widać na pierwszy rzut oka.