Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Zróżnicowane stawki na polskich autostradach
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Pierwszy miesiąc wakacji na polskich drogach
WYDANIE NA WEEKEND | Smartfon, ProAce Kamper, VW w Polsce, Dacia Duster, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#DrogaDoCzystejPrzyrody

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
PORADY

Eksploatacja motocykla | Oświetlenie


Sprawne oświetlenie jednośladu zwiększa bezpieczeństwo na drodze

16-05-2019 | źródło: materiały prasowe

Kask, rękawice, skórzany kombinezon - to elementy biernej ochrony zdrowia i życia motocyklisty. Do aktywnych zaliczyć można sprawne oświetlenie jednośladu.

PORADY | Eksploatacja motocykla - Sprawne oświetlenie jednośladu zwiększa bezpieczeństwo na drodze | Oświetlenie

W kwestii oświetlenia pojazdu wiele uwagi poświęca się reflektorom głównym. Wiąże się to zarówno z obowiązkiem jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, jak i zapewnieniem optymalnej widoczności. To ważne zarówno z miejsca kierującego jak i z perspektywy widzenia pojazdu przez pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Motocykl jest tu szczególnym przypadkiem. Poprzez osiągi - z zachowaniem obowiązujących ograniczeń prędkości - dysponuje nieporównywalnie lepszym przyspieszeniem niż większość samochodów. Chociażby z tego względu kierowcy aut powinni mieć zapewnioną większą szansę na dostrzeżenie nadjeżdżającego jednośladu z dalszej odległości. Warto zatem stosować żarówki charakteryzujące się jasnym światłem jak Philips X-tremeVision moto, które dysponują wydajniejszą aż o 130 procent wiązką w porównaniu do wymaganego prawem minimum. Do tego gwarantują wysoką wytrzymałość na wstrząsy i wibracje rzędu 10 G. Żarówka w reflektorze głównym to jednak nie wszystko.

"Jednoślady zdobywają coraz większą popularność, głównie w segmencie motocykli do 125 cm3, skuterów i motorowerów. Dla wielu osób stają się efektywnym środkiem transportu w zatłoczonych aglomeracjach miejskich. I właśnie jazda w ruchu ulicznym stanowi doskonały przykład, jak ważne jest oświetlenie jednośladu z każdej strony. Próba wykonania manewru z niesprawną żarówką kierunkowskazu czy stopu może mieć poważne konsekwencje"

- mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

PORADY | Eksploatacja motocykla - Sprawne oświetlenie jednośladu zwiększa bezpieczeństwo na drodze | Oświetlenie

Marka Philips oferuje do jednośladów pełny zestaw żarówek sygnalizacyjnych i pomocniczych. Do kierunkowskazów przeznaczone są typy W5W, W16W, W21W, WY21W, WY5W, H21W, R5W, R10W, RY10W, P21W, PY21W czy P21/5W. Już sam ten zestaw pokazuje, jak różne konstrukcje i instalacje stosowane są przez producentów motocykli, skuterów i motorowerów.

Część z nich można użyć do świateł STOP - W16W, W21/5W, P21W czy P21/5W - ale są też dodatkowe typy - PR21W czy PR21/5W.

Podobnie jest z żarówkami do świateł postojowych z przodu i z tyłu, w których występują jeszcze typy T2W, T3W, T4W, H6W czy W3W. Natomiast w podświetleniu tablicy rejestracyjnej może się znaleźć typ C5W.

Oczywiście nie należy zapominać, że w reflektorach głównych występują żarówki do świateł mijania i drogowych. Philips proponuje do nich Vision moto (H4, H7 i HS1), CityVision moto (H4, H7, HS1), wspomniane już X-tremeVision moto (H4, H7) i CrystalVision ultra (H4, H7 i HS1) oraz typy H1, H3, H9, H11, HB3, HB4, R2, S2 i S3.

"Jednoślad, w porównaniu z samochodem, jest zdecydowanie prostszą konstrukcją, ale w kwestii oświetlenia praktycznie nie ma różnic. Mnogość możliwych rozwiązań ilustruje paleta naszych produktów, dlatego przed wymianą konkretnej żarówki należy sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, który typ będzie pasował. Inaczej jest w przypadku żarówek halogenowych do reflektorów głównych, bo jej parametry świecenia możemy dostosować do własnych preferencji. Przy ich wyborze warto jednak kierować się wydajnością wiązki światła, barwą świecenia oraz odpornością na drgania"

- dodaje Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.

POLECAMY
PORADY | Eksploatacja motocykla - Ważne cechy żarówek do motocykli | Oświetlenie MOTOCYKLE | Technika - Seryjny ABS w motocyklu WYDARZENIA |

Ważne cechy żarówek do motocykli

Seryjny ABS w motocyklach

Wystawa motocykli i skuterów 2016

 
 

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry