Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Zakaz wyprzedzania, Compass, Silnik Toyoty, Sport, Drogi
TESTY | Dziecko w Kii XCeed - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 4

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
PORADY

Eksploatacja samochodu | Amortyzatory


Bilstein zaprasza kierowców na bezpłatną kontrolę zawieszenia samochodu

17-05-2019 | źródło: materiały prasowe

Od czterech lat Bilstein prowadzi w Polsce cykliczne kontrole mobilnym testerem zawieszenia. Pomimo uzyskania ponad przeciętnych wyników istnieje zapotrzebowanie na kontynuowanie tej akcji także w tym roku. 

PORADY | Eksploatacja samochodu - Bilstein zaprasza kierowców na bezpłatną kontrolę zawieszenia samochodu | Amortyzatory

Zawieszenie to jeden z kluczowych elementów samochodu, którego stan techniczny przekłada się na poziom bezpieczeństwa. Już defekt jednego amortyzatora, który stanowi łącznik pomiędzy nadwoziem a nawierzchnią jezdni, ma ogromny wpływ na zachowanie trakcji. Dodatkowo ma znaczenie podczas hamowania, wydłużając tym samym drogę zatrzymania pojazdu. Dlatego należy systematycznie sprawdzać stan zawieszenia. Planowe badania podczas obowiązkowego przeglądu samochodu mogą okazać się niewystarczającą czynnością.

"Podczas codziennej eksploatacji samochodu trudno wychwycić pogorszającą się charakterystykę zawieszenia. Po prostu następuje to stopniowo, a tym samym kierowca przyzwyczaja się i nie czuje znaczącej różnicy. Do tego sami przyczyniamy się do powstawania uszkodzeń - każdy gwałtowny podjazd na krawężnik czy przejazd przez nierówność drogi nie pozostają obojętne na konstrukcję zawieszenia. Warto więc wyrobić sobie nawyk, aby podczas sezonowej wymiany ogumienia chociażby wzrokowo ocenić wygląd amortyzatorów"

- mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce.

Bazując na swoich długoletnich doświadczeniach, specjaliści Bilstein proponują jeszcze jeden sposób na sprawdzenie zawieszenia. W tym celu opracowali mobilny tester, który udostępniają kierowcom na całym świecie. W Polsce pierwsza akcja z jego użyciem została przeprowadzona w 2016 roku. Uzyskane wyniki, biorąc pod uwagę średnią wieku samochodów w naszym kraju, były pozytywnym zaskoczeniem. Na blisko 800 kontroli - 92 procent zakończyło się oceną na poziomie zadowalającym, a więc niezagrażającym bezpieczeństwu na drodze.

Identyczne wyniki uzyskano podczas kontroli przeprowadzonych w 2017 roku. Minimalnie lepiej - 93 procent - było rok później. Tym samym średnia ocen z trzech lat w porównaniu do danych z europejskich krajów, jest na bardzo wysokim poziomie.

"Dotychczasowe akcje z mobilnym testerem zawieszenia pozwoliły nam na stworzenie swoistej mapy drogowej Polski. Tam, gdzie wyniki były poniżej średniej zintensyfikowaliśmy nasze działania edukacyjne we współpracy z dystrybutorami i mechanikami. Dodajemy też te regiony do kolejnych edycji, uzupełniając oczywiście nowymi lokalizacjami. W tym roku będą dwie części - przedwakacyjna i wrześniowa, na które wraz z naszymi Partnerami serdecznie zapraszamy"

- dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

PORADY | Eksploatacja samochodu - Bilstein zaprasza kierowców na bezpłatną kontrolę zawieszenia samochodu | Amortyzatory

Warto podkreślić, że kontrola samochodu osobowego i lekkiego dostawczego na mobilnym testerze zawieszenia jest bezpłatna. Podczas niej, na specjalnie skonstruowanej rampie, badana jest przyczepność każdego koła na obu osiach. Różnica poniżej 15 procent uznawana jest za wynik bardzo dobry, a do 30 procent to poziom akceptowalny. Podobnie jest przy porównaniu ocen przedniej i tylnej osi po tej samej stronie auta. Jeśli jest inaczej amortyzatory kwalifikują się do wymiany.

Potwierdzeniem przeprowadzonego badania jest wydruk ze szczegółowymi wynikami i wykresami. Następnie jest on omawiany z kierowcą, który otrzymuje wskazówki dotyczące dalszej eksploatacji. W przypadku gorszych ocen użytkownik samochodu otrzymywał listę elementów do wymiany.

Polecamy
PORADY | Czy sam wiek samochodu może stanowić zagrożenie na drodze? | Amortyzatory PORADY | Eksploatacja samochodu - Niewidoczne zagrożenia | Amortyzatory PORADY | Eksploatacja samochodu - Okazja do skorzystania z mobilnego testera zawieszenia | Amortyzatory

Czy sam wiek samochodu może stanowić zagrożenie na drodze?

Niewidoczne zagrożenia

Okazja do skorzystania z mobilnego testera zawieszenia

 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry