PORADY

Eksploatacja samochodu | Amortyzatory

Dlaczego kierowcy decydują się na obniżenie zawieszenia?

06-02-2017 | źródło: materiały prasowe

Konstruktorzy niemal każdego samochodu dopuszczają późniejszą modyfikację jego zawieszenia. Zakres ten jest z góry określony z uwzględnieniem możliwości jezdnych pojazdu ze szczególnym naciskiem na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa.

PORADY | Dlaczego kierowcy decydują się na obniżenie zawieszenia?

Inżynierowie Bilstein, dzięki ścisłej współpracy z konstruktorami samochodów, już na etapie projektowania pojazdu rozpoczynają prace nad takimi amortyzatorami. W efekcie mechanik podejmujący się modyfikacji zawieszania ma gwarancję, że wybrana referencja będzie idealnie pasować do danego modelu. Przy zamówieniu amortyzatorów trzeba zwrócić uwagę na dostępność dodatkowych elementów, takich jak np. górne mocowanie, mieszki ochronne czy sprężyny.

"Kierowcy najczęściej decydują się na utwardzenie zawieszenia, jego podniesienie lub obniżenie. Zmiana wysokości zawieszenia stanowi jednak istotną ingerencję w układ jezdny samochodu. Przede wszystkim przesuwa się środek ciężkości auta, które teraz może stać się bardziej pod- lub nadsterowne. Dlatego do takich modyfikacji należy wybierać amortyzatory, sprężyny, jak i pozostałe elementy renomowanych producentów"

- mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce.

O ile znając jakość nawierzchni polskich dróg, podwyższenie zawieszenia samochodu jest zrozumiałe, to po co obniżać fabryczne ustawienia?

"Na obniżenie zawieszenia decydują się zarówno kierowcy popularnych modeli samochodów, jak i miłośnicy tuningu. Po zmianie auto zyskuje niżej położony środek ciężkości, mocniejszy docisk kół do nawierzchni drogi oraz większą stabilność podczas szybszej jazdy na autostradzie czy podczas pokonywania zakrętów. Nie bez znaczenia jest też optyczna zmiana wyglądu samochodu. Naturalnie trzeba się liczyć - co akurat amortyzatorom wyjdzie na dobre - z ograniczeniem możliwości podjazdu pod krawężniki i konieczność omijania wszelkich nierówności na drodze"

- dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Należy przy tym pamiętać, że zakładając krótsze amortyzatory musimy również dobrać odpowiednie sprężyny. W innym przypadku możemy uszkodzić te elementy.

Trzeba też być świadomym jeszcze jednej rzeczy. Nastąpi znaczne usztywnienie zawieszenia, a tym samym pogorszy się komfort jazdy.