Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Trzy dekady na realizację Wizji Zero
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Różne sposoby dezaktywacji poduszki powietrznej
TESTY | Dziecko w Fordzie Edge II facelifting - foteliki i wózki

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
PORADY
Eksploatacja samochodu | Amortyzatory

Systematyczna kontrola amortyzatorów
14-03-2015 | źródło: materiały prasowe

Wymiana opon zimowych na letnie powinna być pretekstem do sprawdzenia stanu technicznego auta. Nie ograniczajmy się przy tym do oświetlenia i płynów eksploatacyjnych.Zdejmując koła najczęściej oceniamy wzrokowo stan klocków i tarcz hamulcowych. Ich zużycie przekłada się na poziom bezpieczeństwa. Ale nie tylko: duży wpływ na zachowanie samochodu mają także amortyzatory. Jednak poświęcamy im zwykle najmniej uwagi. Według specjalistów z firmy Bilstein powinniśmy robić to regularnie, co 20 tys. kilometrów. Dlaczego?

Jazda samochodem to nieustanna praca układu zawieszenia, na którym nie tylko ciąży masa nadwozia, ale też poddawane jest ono nieustannym drganiom i siłom. Każda nierówność drogi, o którą w Polsce nietrudno, również odbija się na ich kondycji. Do tego dochodzi styl jazdy kierowcy, a zimą dodatkowe czynniki w postaci soli drogowej. Wszystko to przyspiesza zużycie elementów amortyzatora, najczęściej - pracując pod bardzo dużym przeciążeniem - dochodzi do rozszczelnienia tłoka, co powoduje spadek ciśnienia oleju.Efekt odczuje każdy z nas - słabsze tłumienie nierówności pogorszy komfort jazdy. Ale przede wszystkim zużyte amortyzatory obniżą przyczepność opon, wydłużą drogę hamowania a nawet mogą zakłócić pracę elektronicznych układów stabilizacji toru jazdy. W dłuższej perspektywie przyspieszą zużycie bieżnika opon oraz końcówek drążków i mocowania wahaczy. Wadliwa praca zawieszenia ma też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Według raportu Dekry z 2014 roku, w co piątym wypadku na niemieckich drogach, do którego doszło ze względu na zły stan techniczny pojazdu, zawiniło zawieszenie.

Rainer Popiol, szef działu szkoleń w firmie Bilstein:
"Kierowcy powinni skontrolować stan amortyzatorów przy okazji zmiany opon zimowych na letnie. Ze swojej strony pracownicy serwisów powinni informować swoich klientów o wszelkich zauważonych nieprawidłowościach".

Tak jak w przypadku żarówek samochodowych, tak wymiana amortyzatorów czy innych elementów zawieszenia powinna być wykonywana parami, na tej samej osi.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry