Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Eksploatacja samochodu | Filtry

Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem
08-09-2015 | źródło: materiały prasowe

Każdego dnia główną arterią Warszawy - Alejami Jerozolimskimi - przejeżdża ponad 60 tys. samochodów. Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin samochodowych, dlatego coraz bardziej rośnie znaczenie jakości i możliwości filtra kabinowego w samochodzie.W miejskim powietrzu unosi się kilka źródeł zagrożenia. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany pył zawieszony, czyli cząstki stałe sadzy, które emitują zarówno pojazdy z silnikami Diesla, jak i domowe kotłownie opalane paliwem niskiej jakości. W polskich warunkach sprawę pogarsza fakt, że wiele samochód napędzanych olejem napędowym albo nie ma filtra cząstek stałych, bo ich starsza konstrukcja go nie przewidywała, albo został on zużyty i po prostu usunięty, ze względu na relatywnie wysoki koszt wymiany tego elementu.

Kolejnym problemem są tlenki siarki i azotu oraz ozon. "Substancje te nasilają stan zapalny błony śluzowej układu oddechowego i u alergika lub astmatyka mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Powodują one dyskomfort także u osób zdrowych" - wskazuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista-alergolog.

Ostatnim, najmniej znanym zagrożeniem jest aerozol powstający z pyłu gromadzącego się na nawierzchni drogi. Tworzą go mikroskopijne cząsteczki gumy ze ścieranych opon, okładzin ciernych klocków hamulcowych, a także samej nawierzchni asfaltowej. To specyficzne zanieczyszczenie jest uciążliwe głównie dla kierowców, ponieważ wnika do kabiny przez otwarte w czasie jazdy okna. Doskonale widać je też w postaci "brudu" osadzającego się na kaskach i kombinezonach motocyklistów.

Jak bronić się przed tymi zanieczyszczeniami i chronić własne zdrowie? Najlepiej zastosować wysokiej jakości i bardzo skuteczny filtr kabinowy, np. Valeo ClimFilter Supreme. Składa się on aż z trzech warstw filtracyjnych - papieru, aktywnego węgla i polifenolu. "Aktywny węgiel częściowo neutralizuje takie substancje jak tlenki siarki i azotu czy ozon, które nie mogą zostać po prostu odfiltrowane" - tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki.

Szczególną uwagę na czystość powietrza w kabinie swojego samochodu powinni zwrócić alergicy i to pomimo, że w mieście jest mniej uczulających pyłków roślinnych niż poza miastem. "Niestety, alergeny łączą się z zanieczyszczeniami powietrza, co zwiększa ich potencjał uczulający. Można to porównać do granatu ze zwiększoną liczbą odłamków" - przestrzega dr Piotr Dąbrowiecki.

W sytuacji, gdy duża część samochodów w Polsce wyposażona jest już w klimatyzację, o wiele zdrowiej i ekonomiczniej (mniejsze opory powietrza) jest jeździć z zamkniętymi szybami tak, by oddychać powietrzem oczyszczonym przez markowy filtr kabinowy. Pamiętajmy, że aż 12 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie a 4 mln to astmatycy.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry