strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porady
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Ubezpieczenia komunikacyjne

Zanim wybierzesz, sprawdź zakres pomocy assistance
09-12-2008, foto: Mondial AssistanceNa rynku ubezpieczeń komunikacyjnych trwa zacięta walka o każdego klienta. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowaniu coraz niższych składek, w tym i najdroższych polis, czyli autocasco (AC). Jednak w życiu nie ma nic za darmo i to co na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjne nie zawsze takim samym jest w praktyce. Niższa składka oznaczać może mniejszy zakres przysługujących nam świadczeń.

Podstawowym, a zarazem obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest polisa od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Tutaj zasady zawierania i wykonywania umów określają przepisy zapisane w Dzienniku Ustaw (Nr 124 z 22 maja 2003 roku).

Jej uzupełnieniem może być assistance, która - w przypadku ubezpieczenia samochodu, zapewnia podróżnym pomoc w nagłych przypadkach. W zależności od wybranego ubezpieczyciela i rodzaju wykupionej polisy otrzymamy różny zakres tej pomocy.

Działająca na rynku ubezpieczeń firma Mondial Assistance (wchodząca w skład grupy Allianz) przygotowała na ten temat kilka praktycznych porad.

Przede wszystkim przed wyborem polisy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zwanymi potocznie OWU. Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, dotyczy zakresu pomocy. Najlepiej, aby obejmowała ona zarówno wypadki drogowe, jak i nieprzewidziane zdarzenia, np. awarię samochodu.

Kolejna ważna rzecz to tzw. "wykluczenia", czyli lista tego za co ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. Istotnym tutaj punktem jest tzw. franszyza kilometrowa określająca minimalną odległość zdarzenia od naszego miejsca zamieszkania. Poniżej tej odległości nie będzie przysługiwać nam pomoc assistance.

Do odmówienia pomocy może dojść również w sytuacji naszych zaniedbań, jak zabraknięcie paliwa, czy zatrzaśnięcie wewnątrz samochodu kluczyków.

Warto również zwrócić uwagę, jakim obszarem terytorialnym objęta jest pomoc assistance. Zdarzyć się może, że zakres jej obowiązywania dotyczyć będzie tylko Polski. Z reguły posiadacze polisy auto casco mają zapewnione assistance na terenie całej Europy.

W przypadku zagranicznych wyjazdów warto też sprawdzić zakres przysługujących nam świadczeń - np. czy mamy możliwość skorzystania z holownika bądź otrzymania samochodu zastępczego. Co ważne, w takich sytuacjach kontaktujemy się telefonicznie z polskim centrum alarmowym danego ubezpieczyciela, które zorganizuje nam niezbędną pomoc. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu spowodowanego szukaniem lokalnych numerów telefonów i bariery językowej przy opisywaniu miejsca zdarzenia. Takie centrum powinno oczywiście działać 7 dni w tygodniu przez 24 godziny.

Nie mylmy również dobrowolnego ubezpieczenia autocasco z assistance. Zakres polisy AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w określonych sytuacjach, jak np. kradzież samochodu, czy wypadek z udziałem zwierzęcia. Jeszcze inny zakres ma ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Tutaj odszkodowanie wypłacane jest za poniesienie trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierć. Objęci są nim wszystkie osoby podróżujące samochodem.

Tomasz Brożyna, Dyrektor Assistance w Mondial Assistance:
"Assistance to rozwiązanie, które ułatwia kierowcom życie. W stresującej sytuacji, jaką jest wypadek, czy awaria samochodu, samodzielne organizowanie pomocy w nowym, nieznanym miejscu jest bardzo trudne i czasochłonne. Firmie assistance wystarczy natomiast kilka minut, aby przysłać pomoc w dowolne miejsce na świecie. Np. w Centrum Operacyjnym Mondial Assistance 80% telefonów z prośbą o interwencję jest odbieranych w czasie krótszym niż 6 sekund. Ważny jest także fakt, że pomoc nie będzie przypadkowa – udzieli jej sprawdzona ekipa, której jakość usług była weryfikowana przez firmę assistance".

www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry