portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Można poszerzać S19 Sokołów Małopolski - Jasionka
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
PORADY

Zima

Ostatni dzwonek
27-10-2012, tekst: Maciej Kalisz, foto: archiwum

Pewnie to jeszcze nie jest nadejście prawdziwej zimy, ale już zdecydowanie pogorszyły się warunki na drodze. Oto 5 czynności, które powinniśmy zrobić już dzisiaj, szczególnie, że od środy początek wyjazdów na Święto Zmarłych.



1. Opony




Dziś już mało kogo trzeba przekonywać do różnic pomiędzy jazdą na oponach letnich i zimowych. Jednak z obserwacji warsztatów wulkanizacyjnych jasno wynika, że większość kierowców czeka z wymianą do ostatniej chwili. Czyli na dzień, w którym zacznie padać śnieg. Dla przypomnienia - opony letnie tracą swoje właściwości już poniżej temperatury 7 st. Celsjusza. Przede wszystkim twardnieje w nich mieszanka gumowa, bieżnik nie jest przystosowany do odprowadzania błota pośniegowego, a na takiej nawierzchni wydłuża się ich droga hamowania. Sprawdzajmy również głębokość bieżnika (dla samochodów osobowych to min. 1,6 mm, ale w przypadku zimówek bezpieczne minimum to 4 mm) oraz ciśnienie w oponach (zgodnie z zalecaniami producenta samochodu).

2. Światła



Obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok obowiązuje od 2007 roku. Przepis jak najbardziej słuszny, nasza redakcja popierała jego wprowadzenie, ale nie ma co ukrywać, że całoroczna eksploatacja żarówek skraca ich żywotność. I to nie tylko tych z przodu. Warto więc zawsze przed wyruszeniem w drogę sprawdzić stan oświetlenia. W taką pogodę w samochodach posiadających światła do jazdy dziennej (szczególnie montowanych we własnym zakresie) lepiej przełączyć je na mijania. Dzienne, zgodnie z homologacją, świecą tylko z przodu!

3. Akumulator



O ile sercem samochodu jest silnik, to akumulator możemy nazwać jego rozrusznikiem. Jeśli szwankuje nam już teraz to nie ma co zwlekać z wymianą bądź sprawdzeniem przyczyn w serwisie. Nie zależnie od tego każdy kierowca powinien podnieść maskę silnika, oczyścić komorę z zalegających liści (teraz dodatkowo mokrych) oraz przetrzeć i dokręcić klemy i mocowanie akumulatora. Nie zaszkodzi również spryskać je np. preparatem wielofunkcyjnych, a następnie nałożyć na nie wazelinę techniczną lub zwykły silikon do uszczelek.

4. Wycieraczki



O ich przydatności często przekonujemy się właśnie w taką pogodę. Na pewno najgorzej jest, gdy nie działają, ale też zużyte pióra wycieraczek za wiele nie pomogą nam dojrzeć. Niektórzy producenci wprowadzają widoczny wskaźnik zużycia gumy, ale ich stan zawsze możemy ocenić sami. Nie zapominajmy o tej na tylnej szybie czy tych do czyszczenia reflektorów z przodu. Naderwana, popękana, a nawet wyblakła jest sygnałem do natychmiastowej wymiany. Podczas zakupuc nie wybierajmy najtańszych produktów nie znanego producenta - pozornie oszczędzimy dziś, ale za chwilę znów pozostaniemy ze zużytymi piórami i koniecznością wydania pieniędzy.

5. Wentylacja i klimatyzacja



Wycieraczki to nie wszystko, równie ważny jest sprawny i efektywny układ wentylacji oraz klimatyzacji. Szczególnie w taką pogodę, gdy różnica temperatur na zewnątrz i w samochodzie powoduje szybkie parowanie szyb. Dodatkowo przyczynia się do tego nasz ciepły oddech oraz odzież, którą mamy na sobie - nierzadko wilgotną. Wierzchnią więc najlepiej zdjąć nim wsiądziemy do samochodu. Układ wentylacji i klimatyzacji możemy oczyścić, odgrzybić i odświeżyć we własnym zakresie. Na rynku dostępny jest wiele preparatów, których użycie wymaga od nas poświęcenia kilkunastu minut, no i dobrej chęci.

  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry