strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porady
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Amortyzatory

Jak poznać, że amortyzatory są niesprawne?
13-08-2010, źródło i foto: Michelin

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Mają one znaczący wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w czasie jazdy oraz hamowania. Dlatego eksperci Euromastera - europejskiej sieci serwisowej przedstawiają szereg oznak, na które należy zwracać uwagę, aby uniknąć jazdy na niesprawnych amortyzatorach.Dobrze funkcjonujące amortyzatory zapewniają samochodom nie tylko większe bezpieczeństwo w czasie jazdy i hamowania, ale także zmniejszone drgania samochodu, co znacząco wpływa na komfort podróżowania. Dlatego eksperci Euromaster doradzają, że w przypadku zaobserwowania oznak niesprawnych amortyzatorów, należy się bezzwłocznie udać do serwisu.

Takimi symptomami są m.in.:
- wydłużona droga hamowania;
- koła odrywające się od nawierzchni i podskakujące podczas ostrego hamowania;
- niepewnie prowadzenie się auta na zakrętach;
- znaczne przechyły podczas zakrętów oraz efekt „pływania” i „bujania” auta;
- "przestawianie' pojazdu w czasie pokonywania np. torów klejowych, poprzecznych uskoków;
- nierównomierne zużycie opon;
- wyciek oleju z amortyzatora.

Znając te oznaki, kierowca jest w stanie sam dostrzec potencjalny problem z amortyzatorami w swoim aucie, dzięki czemu może uniknąć szeregu niebezpieczeństw, takich jak:
- utrata przyczepności kół do nawierzchni i utrata panowania nad pojazdem;
- wydłużenie drogi hamowania;
- zmniejszenie komfortu podróżowania;
- szybsze zużycie opon.

Piotr Nyćkowiak, właściciel serwisu Euromaster Wulkan-Serwis w Nowym Tomyślu: "Amortyzatory to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Dlatego, podobnie jak inne elementy auta, należy je regularnie, dwa razy w roku, serwisować, bo dzięki temu zwiększamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Aby amortyzatory długo nam służyły i zapewniały bezpieczne warunki jazdy, warto też omijać widoczne dziury w jezdni, unikać gwałtownego wjeżdżania na krawężniki i przeciążania samochodu. Ważne jest też, aby dobór i serwis amortyzatorów pozostawić ekspertom, unikając przy tym rad "fachowców" z for internetowych. Co więcej, doradzam poprosić o wydruk w stacji kontroli pojazdów, gdyż ułatwi to życie mechanikowi obsługującemu nasz pojazd".

Ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, amortyzatory są jednym z 7 podstawowych punktów bezpieczeństwa, które eksperci Euromaster bezpłatnie sprawdzają w każdym aucie, niezależnie od celu wizyty samochodu w serwisie. Pozostałe punkty bezpieczeństwa to: geometria kół, reflektory, olej, wycieraczki, hamulce oraz opony.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry