strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porady
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Bezpieczna jazda zimą z Tomaszem Kucharem
15-11-2006, źródło: materiały promocyjne firmy Goodyear, które zostały zamieszczone w numerze 6/2006 magazynu motoryzacyjnego "Jedź Bezpiecznie"

Tomasz Kuchar radzi jak przygotować się odpowiednio do podróży samochodem w warunkach zimowych, jak ruszać na ośnieżonej nawierzchni, hamować, czy wychodzić z poślizgu. Warto zastosować się do jego rad. Mogą kiedyś uratować życie Tobie i Twoim bliskim...

Przygotowanie auta do jazdy

Pierwsza rzecz, o którą trzeba zadbać to opony. Kiedy temperatura  spada poniżej 7 stopni, trzeba założyć zimowe. Mieszanka przeznaczona do produkcji opon zimowych sprawia, że opony te zachowują elastyczność w niskich temperaturach.

Druga sprawa to odśnieżenie całego samochodu, z reflektorami oraz dachem włącznie. W czasie jazdy zimą zapewnienie sobie dobrej widoczności to sprawa absolutnie kluczowa. Koniecznie trzeba też zadbać o to, by wycieraczki nie były oblodzone. Odpowiedni sprzęt, a więc szczotka do odśnieżania oraz dobra skrobaczka do szyb powinny być w każdym samochodzie.

Kolejna ważna rzecz to zimowy płyn do spryskiwaczy. Należy pamiętać, że płyn do spryskiwania szyb w warunkach zimowych może szybko się wyczerpać. Na przykład przy temperaturze zero stopni, przy jeździe miejskiej, można zużyć cały zbiornik w 3 godziny. Koniecznie trzeba przed jazdą uzupełniać płyn i wozić ze sobą zapas.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę koniecznie trzeba zabrać ze sobą dodatkowy sprzęt: łopatę lub saperkę do wykopania się z zasp, linę do holowania, latarkę oraz telefon komórkowy dzięki któremu zawsze możemy wezwać pomoc.

Użytkowanie opon zimą

Temperatura na zewnątrz ma wpływ na ciśnienie powietrza w oponach. Im zimniej - tym bardziej spada ciśnienie opon. Ciśnienie wynoszące w temperaturze 20°C dwie atmosfery, na mrozie, np. w temperaturze minus 5 stopni, spada do około 1,7 atmosfery. A małe ciśnienie w oponach, to szybkie zużycie bieżnika, gorsza przyczepność i niestabilna jazda samochodu.

W Polsce, w zimie, wahania temperatur są zwykle duże, dlatego należy dbać o opony. Trzeba regularnie - co najmniej raz w miesiącu - sprawdzać w nich ciśnienie.

Przygotowanie kierowcy do prowadzenia auta

Grube kurtki krępują ruchy i utrudniają prowadzenie samochodu. Jadąc w dłuższą trasę, lepiej po prostu je zdjąć i położyć na tylnym siedzeniu. Trzeba też zawsze oczyścić buty ze śniegu, żeby nie ślizgały się na pedałach.

Jeśli nie ma wyjścia i trzeba jechać w grubych ubraniach, należy zadbać, by pasy dokładnie oplatały kierowcę i pasażerów. Jeśli nie przylegają dobrze - nie działają.

Kierownica powinna być ustawiona w stosunku do fotela tak, by ręka kierowcy trzymająca górną część koła kierownicy była lekko ugięta.

Fotel powinien być ustawiony tak, by po wciśnięciu pedału sprzęgła, lewa noga była lekko ugięta.

Ruszanie

Na śliskiej drodze zbyt gwałtowny start może spowodować, że koła zaczną buksować w miejscu i auto nie ruszy. Należy ruszać płynnie. Nie warto startować z drugiego biegu, bo wtedy trzeba używać więcej gazu. Lepiej jest wrzucić pierwszy bieg, a potem delikatnie dodać gazu i bardzo płynnie puścić sprzęgło. Wtedy samochód ruszy bez buksowania. O ile ma zimowe opony. Letnie mogą w zimie buksować nawet przy ostrożnym ruszaniu.

Wchodzenie w zakręty

Wchodząc w zakręt na śliskiej nawierzchni trzeba przede wszystkim dużo wcześniej niż w lecie wyhamować samochód do bezpiecznej prędkości i zredukować bieg. Skręcać należy płynnie wykonując delikatne ruchy kierownicą, a gazu dodawać dopiero po wyprostowaniu  kół. Jeśli doda się gazu przed całkowitym wyjściem z zakrętu, samochód może wpaść w poślizg.

strona 2 >>

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry