Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYPADKI DROGOWE | Wbrew pozorom można doszukać się...
AKCJE SERWISOWE | Mercedes, Opel i Toyota wysyłają wezwania do serwisów
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 5

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Bezpieczeństwo dzieci | Ferie zimowe 2019


Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe

11-01-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Od jutra, dla dzieci z pięciu województw, rozpoczynają się ferie zimowe. Policja i Inspekcja Transporu Drogowego zapowiada wzmożone kontrole autokarów turystycznych, które zakończą się niemal pod koniec lutego.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Bezpieczeństwo dzieci - Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe | 2019

W czasie trwania ferii zimowych czy wakacji służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze intesyfikują kontrole autokarów turystycznych. O tym, że to wciąż ważne działania, świadczą statystyki z lat ubiegłych. W ferie 2018 roku Inspekcja Transportu Drogowego zweryfikowała stan techniczny 1221 takich autobusów, w 51 przypadkach (4 proc. ogółu) zatrzymano dowody rejestracyjne i wydano 21 (1,7 proc.) zakazów kontynuowania jazdy. Najczęstszą przyczyną były wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelności układów pneumatycznych, zużyty bieżnik opon oraz luzy w układzie kierowniczym.

Podobne wyniki dały kontrole przeprowadzone w trakcie minionych wakacji. Na 1700 autokarów zatrzymano 70 dowodów rejestracyjnych (4 proc.) i zakazano dalszej jazdy w 17 przypadkach (1 proc.). Co więcej, co czwarta kontrola zakończyła się nałożeniem mandatów karnych.

Oprócz stanu technicznego autobusu sprawdzane są też dokumenty oraz uprawnienia, czas pracy i trzeźwość kierowców. Badaniu alkomatem może też zostać poddany opiekun wycieczki, co jak się okazuje nie jest bezpodstawnym działaniem. Jeden z nich w dniu wyjazdu miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kontrole autokarów prowadzone są wyrywkowow trasie, ale największą część stanowią te zlecone przez rodziców. Policja i ITD apeluje, aby takie zgłoszenia (np. telefonicznie 997 lub 112) składane były z kilkudniowym wyprzedzeniem. Ułatwi to organizację pracy i przede wszystkim skróci czas oczekiwania na kontrolę. Z tego powodu wyjazd dzieci może zostać opóźniony nawet o kilka godzin.

Pobierz załącznik pdf z punktami kontroli autokarów "Bezpieczne ferie 2019" na terenie całej Polski

Podstawowe informacje o pojeździe można uzyskać za pośrednictwem e-usług. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego na portalu bezpiecznyautobus.gov.pl wygenerowany zostanie dokument zawierający adnotacje między innymi o ważności badania technicznego i polisy OC oraz roku produkcji autobusu, numerze VIN i dacie pierwszej rejestracji. Posiadając te dane można przeprowadzić kolejną weryfikację na stronie historiapojazdu.gov.pl

Policjanci zwracają uwagę, że autokar przewożący niepełnoletnich powinien zostać oznaczony tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci, a także wyposażony w kompletną apteczkę pierwszej pomocy. W trakcie podróży kierowca nie może palić tytoniu czy spożywać pokarmów (o rozmowie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego nie wspominając). Postoje powinny być zaplanowane w miejscach do tego wyznaczonych, a pasażerowie wsiadać i wysiadać od strony chodnika (w tym czasie autokar musi mieć włączone światła awaryjne).

Jeżeli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa obowiązek ich używania dotyczy wszystkich pasażerów. W przypadku małych dzieci może to być jednak problem. Podczas jazdy każda osoba powinna siedzieć na swoim miejscu, a przejścia należy pozostawić wolne, co ułatwi ewentualną ewakuację. Siedzenia przy wyjściach z autobusu zajmują osoby dorosłe.

Kontrole autobusów turystycznych potrwają do końca ferii, których terminy zostały podzielone na poszczególne województwa. W tym roku ostatnim dniem będzie 24 luty. W międzyczasie ITD i Policja podejmować będą rutynowe działania odnośnie autobusów szkolnych i gimbusów.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2018/19:

14.01-27.01 - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

21.01-03.02 - podlaskie, warmińsko-mazurskie;

28.01-10.02 - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodnio-pomorskie;

11.02-24.02 - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

POLECAMY
Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" w Ptak Warsaw Expo | Testy brd dla dzieci POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Działania na rzecz BRD - Kilka słów o używaniu elementów odblaskowych | Kampania Społeczna Oświeceni

Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" w Ptak Warsaw Expo

Kilka słów o używaniu elementów odblaskowych

Briefing prasowy Bezpieczny Autokar Wakacje 2017

 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry