POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Ford Driving Skills for Life

Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

11-10-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Kierowcy w wieku 18-24 lat należą do grupy największego ryzyka na drodze. W poprawie tej sytuacji może pomóc bezpłatny program szkoleń Ford Driving Skills For Life, który właśnie objął Polskę.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

Według raportu przygotowanego przez Policję w 2015 roku na polskich drogach doszło do 32 967 wypadków, w których rannych zostało 39 778 osób, a 2938 poniosło śmierć. Był to więc kolejny rok, w którym odnotowano stopniową poprawę bezpieczeństwa, jednak w przeliczeniu tych liczb na 1 mln mieszkańców wciąż pozostajemy w ogonie Europy.

Na drogach Starego Kontynentu statystycznie najwięcej wypadków popełniają kierowcy w wieku 18-24 lata. Polska nie jest tu wyjątkiem, ale w przeliczeniu na 10 tys. osób w danym przedziale wiekowym, daje to rekordowy współczynnik 16,5! Oznacza to, że młodzi kierowcy są grupą największego ryzyka na drodze.

"Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do których doprowadzają młodzi kierowcy jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Początkujące za kierownicą osoby często przeceniają swoje umiejętności panowania nad pojazdem w różnych sytuacjach"

- mówi asp. sztabowy Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Podobna sytuacja od lat panuje m.in. w Stanach Zjednoczonych. Na początku ubiegłej dekady uwagę na to zwrócił Ford i jako antidotum zaproponował bezpłatny program szkoleń dla młodych kierowców Driving Skills For Life.

"Młodym kierowcom brakuje zarówno umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, jak i dostatecznej wyobraźni, żeby przewidzieć skutki swojego postępowania na drodze. Podatni są przy tym na wpływ i presję swoich rówieśników, mają też dużą potrzebę zaimponowania im"

- wyjaśnia Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

W 2013 roku program Ford Driving Skills For Life został wprowadzony w jedenastu krajach Europy, do których teraz dołącza Finlandia i Polska. Inauguracja krajowej edycji miała miejsce w miniony weekend na terenie Automobilklubu na warszawskim Bemowie.

Podstawą programu Ford DSFL jest platforma edukacyjna udostępniona całkowicie po polsku pod adresem www.forddsfl.pl Zamieszczono na niej liczne porady, w tym filmy z udziałem kierowcy rajdowego i eksperta od bezpiecznej jazdy Tomasza Czopika. Zawartość strony będzie sukcesywnie powiększana o materiały szkoleniowe wykorzystywane w innych krajach, jak i opracowane z myślą o polskich kierowcach.

"System szkolenia kierowców w Polsce daleki jest od ideału, przede wszystkim za mały nacisk kładziony jest na praktykę czyli jazdę samochodem. Młodym kierowcom trzeba więc umożliwić dalsze podnoszenie umiejętności w bezpiecznych dla wszystkich warunkach"

- zauważa Tomasz Czopik.

Stąd nie bez przyczyny uzupełnieniem platformy edukacyjnej są praktyczne szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów doskonalenia jazdy. W Polsce zadanie to powierzono przedstawicielom Sobiesław Zasada Centrum. Z kolei cała infrastruktura jest mobilna i "podróżuje" po poszczególnych krajach Europy.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

Na pierwsze szkolenie w Polsce zapisało się ponad 300 osób i co cieszy frekwencja była ponad stuprocentowa, bowiem przyjechali także kierowcy z listy rezerwowej.

Zajęcia (w czterech turach) zostały podzielone na kilka modułów obejmujących zagadnienia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. Młodzi kierowcy mieli okazję między innymi do przypomnienia sobie podstaw z przygotowania samochodu do jazdy, w tym kontroli płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach czy optymalnego ustawienia fotela, pasa bezpieczeństwa, kierownicy oraz lusterek. A wszystko to na przykładzie budzącego wielkie zainteresowanie Mustanga Convertible, czyli cabrio wyposażonego w silnik o pojemności 5 litrów.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

Zajęcia praktyczne prowadzone były z wykorzystaniem floty samochodów Forda. Każdy uczestnik mógł indywidualnie poćwiczyć hamowanie w sytuacjach awaryjnych, przekonać się jak działa system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą, wyprowadzić pojazd z poślizgu oraz sprawdzić podzielność swojej uwagi podczas jednoczesnego kierowania i korzystania ze smartfonu przy konieczności natychmiastowej reakcji na niespodziewane zagrożenie na drodze. Kolejne ćwiczenia uczyły oceny i zachowywania odpowiednich odległości pomiędzy pojazdami oraz kontroli prędkości jazdy.

Osobny moduł szkolenia poświęcono zagrożeniom związanymi z używkami. Tutaj każdy z uczestników mógł naocznie przekonać się, jak zmienia się jego sprawność psychomotoryczna po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

"Liczę, że przygotowane przez nas zajęcia i materiały edukacyjne wpłyną na wyobraźnię młodych osób, pozwolą w praktyce poznać zagrożenia i ocenić własne umiejętności. Wierzę też, że program Ford Driving Skills For Life realnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach"

- podsumowuje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

W tym roku w Polsce zaplanowano tylko jedno spotkanie w ramach Ford Driving Skills For Life. Więcej takich możliwości będzie za rok i co ważne w różnych częściach Polski. Informacje o nich oraz zapisy prowadzone będą za pośrednictwem platformy www.forddsfl.pl