POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Wypadki drogowe w Polsce | Wakacje 2019

Wstępne podsumowanie wakacji 2019 na polskich drogach

29-08-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Jeszcze przed końcem wakacji przedstawiciele Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Pożarnej podsumowali zdarzenia na polskich drogach. Przed nami ostatni weekend, podczas którego wystąpią dodatkowe utrudnienia w ruchu.

Wstępne podsumowaie sytuacji na polskich drogach w czasie wakacji 2019

Tegoroczne wakacje były wyjątkowo długie. Rok szkolny zakończył się nietypowo, bo w środę 19 czerwca. Nazajutrz wypadało święto Bożego Ciała, czyli dzień ustawowo wolny. Stąd też skumulowane wyjazdy na letni rozłożyły się na kilka dni.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie padły jednak konkretne dane. Wiadomo tylko, że do 26 sierpnia były to bezpieczniejsze, niż przed rokiem, wakacje. O ponad 400 zmniejszyła się liczba wypadków i o 600 liczba poszkodowanych w nich osób. I przede wszystkim zginęło o 14 osób mniej.

My jednak na początku sierpnia informowaliśmy o tragicznej połowie wakacji.

W czasie trwających jeszcze wakacji policjanci zatrzymali blisko 18 tysięcy praw jazdy, z czego połowę za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym.

To efekt działalności powołanych niedawno w każdym województwie grup SPEED. Na przykład 25 sierpnia w miejscowości Koryta (woj. lubuskie) funkcjonariusze zatrzymali kierowcę, który na "pięćdziesiątce" jechał z prędkością 109 km/h. Za to wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 złotych, 10 punktami karnymi i stracił uprawnienia do kierowania na trzy miesiące.

O nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości mówili też przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego. Formacja ta zarządza siecią stacjonarnych, odcinkowych i mobilnych fotoradarów. W czasie wakacji zarejestrowały one ponad 221 tysięcy naruszeń, najwięcej (5,5 tys.) w Gliwicach. Średnie przekroczenie prędkości wynosiło 35 km/h.

Jednak niechlubni rekordziści w chwili uchwycenia ich pojazdu przez fotoradar mieli na liczniku 166 km/h (Warszawa), 167 km/h (Mikołów) i 172 km/h (Siewierz).

Od kilku lat Policjanci i Inspektorzy Transportu Drogowego prowadzą kontrolę autokarów, którymi na letni wypoczynek podróżują dzieci. W tym objęły one około dziesięć tysięcy pojazdów, w blisko 200 przypadkach zakazano dalszej jazdy. Kilka takich przykładów opisaliśmy w jednym z Wydań na weekend.

Jednocześnie ITD prowadzi kontrole pojazdów ciężarowych. Na ponad 27 tysięcy pojazdów najwięcej nieprawidłowości dotyczyło nieprzestrzegania czasu jazdy i obowiązkowych przerw oraz stanu technicznego i przeładowania pojazdów.

Problem wciąż są nietrzeźwi kierujący. Według wstępnych danych w lipcu policjanci ujawnili 7050 takich osób. W sierpniu, do wczoraj, było kolejnych 6822.

W trakcie konferencji kilkakrotnie apelowano o rozwagę na drodze. Przed nami ostatni weekend wakacji, który tradycyjnie będzie czasem największego natężenia ruchu. I niestety, może on całkowicie zmienić prezentowane dziś optymistyczne dane.

Dodatkowo w Wieluniu, Gdańsku czy Warszawie odbywać się będą uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Udział w nich zapowiedziało ponad 15 delegacji zagranicznych. W większości będą to najważniejsi politycy, w tym prezydent USA Donald Trump. W tym czasie służby prowadzić będą operację "Rocznica 2019", należy więc się liczyć ze sporymi utrudnieniami w ruchu, z zamknięciem stałym lub czasowym dróg i ulic włącznie.