Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Zakaz wyprzedzania, Compass, Silnik Toyoty, Sport, Drogi
TESTY | Dziecko w Kii XCeed - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 4

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Działania na rzecz BRD | Europejska Noc Bez Wypadków

Brak doświadczenia i skłonność do brawury
23-10-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W trzeci weekend października przypadła "Europejska Noc Bez Wypadku". Akcja ta skierowana jest do młodych kierowców w wieku 18-24 lata.

Pomysł na "Europejską Noc Bez Wypadku" (The European Night Without Accident) zrodził się w 1995 roku w Belgii. Głównym celem akcji jest uświadomienie młodym kierowcom o ciążącej na nich odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze. Wybór tej grupy nie jest przypadkowy, bowiem z racji małego stażu za kierownicą samochodu nie mają ani doświadczenia, ani wyrobionych nawyków, co może prowadzić do podjęcia błędnych decyzji.

Potwierdzają to statystyki wypadków, także te udostępnione przez polską policję. Według nich w 2016 roku kierowcy w wieku 18-24 lat spowodowali 5823 wypadków, tj. 17,3 proc. ogółu. Trzeba tu podkreślić, że populacja Polaków w tym przedziale wiekowym liczy nieco ponad 3 mln osób. Dla porównania, w 2016 roku najwięcej wypadków (9491/28 proc.) spowodowali kierowcy w wieku 25-39 lat, ale ich populacja jest trzykrotnie większa.

Biorąc więc pod uwagę ten wskaźnik, odsetek na 100 tys. wypadków w przedziale wieku 18-24 lat wyniósł 18,4 proc., a w przedziale 25-39 lat to 10,4 proc.

Statystycznie, w wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców co piąta osoba poniosła śmierć (18 proc.) i została ranna (19 proc.). Jak podaje raport policji za 2016 roku "przyczyną 39,5 proc. wypadków, które spowodowali było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 53,1 proc. zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych".

Do braku doświadczenia u młodych kierowców doliczyć trzeba dużą skłonność do brawury i ryzyka. Organizatorzy akcji "Europejska Noc Bez Wypadku" zaliczają do tych zachowań kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. I na tym koncentrują się działania prowadzone w klubach i dyskotekach w trzeci weekend października. Niemniej po doświadczeniach naszej Fundacji z udziału w trzech poprzednich edycjach, nie jest tak źle. Przynajmniej w Warszawie.

Natomiast według statystyk policji w 2016 roku do 372 wypadków drogowych doprowadzili będący pod wpływem alkoholu kierowcy w wieku 18-24 lat, co stanowi 22 proc. ogółu tych zdarzeń. Zginęły w nich 52 osoby (23 proc.), a 510 osób odniosło obrażenia (24 proc.).

Według wstępnych danych w weekend 21-23 października na polskich drogach doszło do 157 wypadków, w których rannych zostały 192 osoby, a 12 poniosło śmierć. Policja nie informuje, czy któreś z tych zdarzeń spowodowane było przez kierowcę w wieku 18-24 lata.

www.jedz-bezpiecznie.pl
Europejska Noc Bez Wypadku 2016 XII Europejska Noc Bez Wypadku Świadomy wybór
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry