Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Działania na rzecz BRD | Ford Driving Skills For Life

Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach
11-10-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Kierowcy w wieku 18-24 lat należą do grupy największego ryzyka na drodze. W poprawie tej sytuacji może pomóc bezpłatny program szkoleń Ford Driving Skills For Life, który właśnie objął Polskę.

Według raportu przygotowanego przez Policję w 2015 roku na polskich drogach doszło do 32 967 wypadków, w których rannych zostało 39 778 osób, a 2938 poniosło śmierć. Był to więc kolejny rok, w którym odnotowano stopniową poprawę bezpieczeństwa, jednak w przeliczeniu tych liczb na 1 mln mieszkańców wciąż pozostajemy w ogonie Europy.

Na drogach Starego Kontynentu statystycznie najwięcej wypadków popełniają kierowcy w wieku 18-24 lata. Polska nie jest więc wyjątkiem, ale w przeliczeniu na 10 tys. osób w danym przedziale wiekowym, daje to rekordowy współczynnik 16,5 wypadków! Oznacza to, że młodzi kierowcy są grupą największego ryzyka na drodze.

"Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do których doprowadzają młodzi kierowcy jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu" - mówi asp. sztabowy Robert Opas z Komendy Głównej Policji - "Początkujące za kierownicą osoby często przeceniają swoje umiejętności panowania nad pojazdem w różnych sytuacjach".

Podobna sytuacja od lat panuje m.in. w Stanach Zjednoczonych. Na początku ubiegłej dekady uwagę na to zwrócił Ford i jako antidotum zaproponował bezpłatny program szkoleń dla młodych kierowców Driving Skills For Life.

"Młodym kierowcom brakuje zarówno umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, jak i dostatecznej wyobraźni, żeby przewidzieć skutki swojego postępowania na drodze" - wyjaśnia Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego - "Podatni są przy tym na wpływ i presję swoich rówieśników, mają też dużą potrzebę do zaimponowania im".W 2013 roku program Ford Driving Skills For Life został wprowadzony do jedenastu krajów europejskich, do których teraz dołączono Finlandię i Polskę. Inauguracja krajowej edycji miała miejsce w miniony weekend na terenie Automobilklubu na warszawskim Bemowie.

Podstawą programu Ford DSFL jest platforma edukacyjna udostępniona całkowicie po polsku pod adresem www.forddsfl.pl Zamieszczono na niej liczne porady, w tym filmy z udziałem kierowcy rajdowego i eksperta od bezpiecznej jazdy Tomasza Czopika. Zawartość strony będzie sukcesywnie powiększana o materiały szkoleniowe wykorzystywane w innych krajach, jak i opracowanych z myślą o polskich kierowcach.

"System szkolenia kierowców w Polsce daleki jest od ideału, przede wszystkim za mały nacisk kładziony jest na praktykę czyli jazdę samochodem" - zauważa Tomasz Czopik - "Młodym kierowcom trzeba więc umożliwić dalsze podnoszenie umiejętności w bezpiecznym dla wszystkich warunkach".

Stąd nie bez przyczyny uzupełnieniem platformy edukacyjnej są praktyczne szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów doskonalenia jazdy. W Polsce zadanie to powierzono przedstawicielom Sobiesław Zasada Centrum. Z kolei cała infrastruktura jest mobilna i "podróżuje" po poszczególnych krajach Europy.Na pierwsze szkolenie w Polsce zapisało się ponad 300 osób i co cieszy frekwencja była więcej niż... stu procentowa, bowiem przyjechali także kierowcy z listy rezerwowej. Zajęcia (w czterech turach) zostały podzielone na kilka modułów obejmujących zagadnienia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. Młodzi kierowcy mieli okazję m.in. przypomnieć sobie podstawy z przygotowania samochodu do jazdy, w tym kontrolę płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w kołach i ustawienie fotela, pasa bezpieczeństwa, kierownicy oraz lusterek. A wszystko to na przykładzie budzącego wielkie zainteresowanie Mustanga Convertible, czyli cabrio wyposażonego w silnik o pojemności 5 litrów!Zajęcia praktyczne prowadzone były z wykorzystaniem floty samochodów Ford. Każdy uczestnik mógł indywidualnie poćwiczyć hamowanie w sytuacjach awaryjnych, przekonać się jak działa system automatycznego hamowania przed przeszkodą, wyprowadzić pojazd z poślizgu oraz sprawdzić podzielność swojej uwagi podczas jednoczesnego kierowania i korzystania ze smartfonu przy konieczności natychmiastowej reakcji na niespodziewane zagrożenie na drodze. Kolejne ćwiczenia uczyły oceny i zachowywania odpowiednich odległości pomiędzy pojazdami oraz kontroli prędkości jazdy.

Osobny moduł szkolenia poświęcono zagrożeniom związanym z używkami. Tutaj każdy z uczestników mógł naocznie przekonać się, jak zmienia się jego sprawność psychomotoryczna po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

"Liczę, że przygotowane przez nas zajęcia i materiały edukacyjne wpłyną na wyobraźnię młodych osób, pozwolą w praktyce poznać zagrożenia i ocenić własne umiejętności" - podsumowuje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska - "Wierzę też, że program Ford Driving Skills For Life realnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach".W tym roku w Polsce zaplanowano tylko jedno spotkanie w ramach Ford Driving Skills For Life. Więcej takich możliwości będzie za rok i co ważne w różnych częściach Polski. Informacje o nich oraz zapisy prowadzone będą za pośrednictwem platformy www.forddsfl.pl
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry