POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze"

Na koniec wakacji i początek roku szkolnego

29-08-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Główne obchody 25-lecia Straży Miejskiej m. st. Warszawy zakończyły się piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim. Poprowadziliśmy na nim nasze Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze".

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" to nasz autorski program, który składa się z wielu elementów - od edukacji w zakresie przepisów drogowych, poprzez promowanie noszenia elementów odblaskowych (Kampania społeczna „Oświeceni”) i obowiązkowego wyposażenia roweru, do praktycznych porad związanych z optymalnym doborem i prawidłowym montażem fotelików samochodowych. Ten ostatni punkt w pełnym zakresie prezentowaliśmy na poprzednim pikniku Straży Miejskiej.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Testy dla dzieci z wiedzy o przepisach drogowych

Wciąż powtarzamy, że dziecko jest nie tyle najmłodszym, ale i najmniej świadomym uczestnikiem ruchu drogowego. Zakres sprawdzianu z wiedzy o zasadach poruszania się po drodze został dostosowany do wieku dziecka - od przedszkola do ostatniej klasy szkoły podstawowej. Tym razem, z uwagi kończące się wakacje, skoncentrowaliśmy się na przepisach dotyczących bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wspólna edukacja dzieci i dorosłych

Główną ideą naszych Warsztatów Edukacyjnych „Bezpiecznie dziecko w podróży i na drodze” jest wspólne rozwiązanie testów z rodzicem bądź opiekunem. Jednak czego byśmy jako Fundacja nie robili, to zawsze najbliżsi będą dla dziecka największym autorytetem i wzorem do naśladowania.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Rodzice i najbliżsi są dla dzieci najważniejszym wzorcem do naśladowania

Dlatego też w naszych testach są zestawy pytań i dla dorosłych. Najwięcej problemów sprawiają pytania dotyczące jazdy na rowerze, przewożenia dzieci w fotelikach oraz obowiązku używania elementów odblaskowych

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Zmiana sprawności psychomotorycznych po załóżeniu alkogogli

Alkogole skutecznie pomagają przekonać się, jak spada nasza sprawność psychomotoryzczna nawet po niewielkiej (tu 0,5 promila) dawce alkoholu. Niestety, według danych policji ujawnienie nietrzeźwego kierowcy samochodu, w którym podróżują także dzieci nie są rzadkością!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Symulator jazdy na skuterze

Fundacja "Jedź Bezpiecznie" nie jest jedyną organizacją promującą bezpieczeństwo na drodze, która na co dzień współpracuje ze Strażą Miejską w Warszawie. Na pikniku były - zaprzyjaźnione również z nami - fundacje. „Drogi Mazowsza” udostępniły symulator jazdy na skuterze...

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Moto-ambulanse wspierają działania pogotowia ratunkowego

... zaś "Jednym Śladem" prezentowała swoje moto-ambulanse, które w miejskich korkach skutecznie wspomagają pogotowie ratunkowe.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Nauka udzielania pierwszej pomocy

Nasza umiejętność udzielania pierwszej pomocy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Warto więc skorzystać z każdej okazji, szczególnie tej, w której możemy odbyć praktyczne przeszkolenie. Pamiętajmy, że każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, jest nią także powiadomienie służb poprzez telefon alarmowy 112.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Ekopatrol Straży Miejskiej

W strukturach Straży Miejskiej działa eko-patrol zajmujący się między innymi ratowaniem potrąconych przez pojazdy zwierzętami.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Podsumowanie Warsztatów Edukacyjnych Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Podczas pikniku przeprowadziliśmy 117 testów z wiedzy o poruszaniu się po drodze. Każdy z uczestników otrzymał w nagrodę element odblaskowy. Jego używanie w mieście nie jest obowiązkowe, ale znacznie poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo. Opaski mogliśmy wręczyć dzięki Tramwajom Warszawskim, zaś kamizelki po części pochodziły z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i z naszej Kampanii Społecznej "Oświeceni". Dziękujemy!