Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC
WYPADKI DROGOWE | Powrót do "normalności" | Maj 2020
WYDANIE NA WEEKEND | Deregulacja PoRD, Rio, COVID-19, Green Velo, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Działania na rzecz BRD | Fundacja Jedź Bezpiecznie

Współpraca Fundacji "Jedź Bezpiecznie" ze Strażą Miejską m.st. Warszawy
24-02-2016 | źródło: Fundacja "Jedź Bezpiecznie"

Nasza Fundacja została poproszona przez Najwyższą Izbę Kontroli o podsumowanie i ocenę współpracy z warszawską Strażą MIejską w zakresie realizacji działań mających poprawić bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom. Poniżej publikujemy przesłaną przez nas odpowiedź.W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 10 lutego 2016 roku (LWA 410.003.02.2016) odnośnie kontroli P/16/035 "Realizacja przez Policję i straże miejskie (gminne) zadań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom" przesyłamy informacje dotyczące współpracy Fundacji "Jedź Bezpiecznie" ze Strażą Miejską m.st. Warszawy w tym zakresie w latach 2014-15.

Nadrzędnym celem Fundacji "Jedź Bezpiecznie" jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wychodzimy przy tym ze znanego założenia, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na tej płaszczyźnie prowadzimy wszystkie działania edukacyjne zarówno we własnym zakresie, jak i we współpracy z innymi podmiotami oraz osobami. Wśród nich jest również Straż Miejska m. st. Warszawy, z którą współpracujemy od samego początku istnienia naszej Fundacji, tj. 2008 roku.

Zakres naszej współpracy w poszczególnych latach bywał różny. W głównej mierze ograniczał nas fakt, że Fundacja jest organizacją non-profit, a tworzące ją osoby pracują na zasadzie wolontariatu, który łączą ze swoimi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi.W latach 2014-15 Fundacja "Jedź Bezpiecznie" miała wiele okazji do współpracy ze Strażą Miejską m.st. Warszawy w zakresie promowania bezpieczeństwa na drodze. Między innymi były kampanie społeczne prowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. W ramach kilku pikników rodzinnych funkcjonariusze Straży Miejskiej wspierali Fundację w autorskich Warsztatach Edukacyjnych "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze". Nasi uczestnicy, po rozwiązywaniu testów z wiedzy o przepisach drogowych, mogli skorzystać z infrastruktury mobilnego miasteczka rowerowego przygotowanego przez Straż Miejską.Bezpieczeństwo dzieci, szczególnie w zakresie samodzielnego poruszania się w ruchu pieszym i jeździe na rowerze, jest jednym z priorytetów naszej Fundacji. Stąd od samego początku zaangażowaliśmy się w projekt powstania miasteczka rowerowego na terenie Warszawy. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu rozmowach i konsultacjach, a także odwiedzać plac budowy miasteczka przy ulicy Sołtyka w Warszawie. Po jego otwarciu wielokrotnie uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez Straż Miejską. Co dla nas istotne - część z nich zorganizowana była na naszą prośbę. W tym roku planujemy kontynuację zajęć w miasteczku ruchu drogowego, zostaliśmy też partnerem III Edycji Konkursu "Ze Strażą Miejską Bezpiecznie".Od pięciu lat, na początku września, Fundacja "Jedź Bezpiecznie" organizuje Panel "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie", na który zapraszamy przedstawicieli instytucji, organizacji i firm mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz media. Na panelu podsumowujemy sytuację na drogach w czasie minionych wakacji i zastanawiamy się, co realnie możemy razem zrobić dla zapewnienia bezpieczeństwa w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym, mając w perspektywie jesień, która według statystyk wypadków jest najniebezpieczniejszym okresem roku. W nakreśleniu sytuacji i analizy pomagają nam zaproszeni prelegenci, wśród nich jest również przedstawiciel Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Niezmiernie ważną dla nas informacją były dane odnoszące się do wpływu fotoradarów na poprawę bezpieczeństwa. Bez wątpienia wymiernym efektem ich działania były przytaczane na panelu statystyki. Dlatego nie możemy zrozumieć powodu odebrania wszystkim strażom miejskim i gminnym uprawnień do korzystania z tych urządzeń. Wielokrotnie poruszaliśmy tę kwestię w wypowiedziach dla mediów bazując właśnie na doświadczeniach wyniesionych z naszych paneli.

Ze Strażą Miejską m.st. Warszawy mieliśmy okazję, nie tylko w okresie ostatnich dwóch lat, współpracować także w ramach Kampanii Społecznej Tramwajów Warszawskich "Bądźmy Razem Bezpieczni", działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "Razem Bezpieczniej" czy warszawskich edycji "Motoserca".

Do tej pory, za każdym razem, gdy występowaliśmy do Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy z wnioskiem o wsparcie naszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze, otrzymywaliśmy pozytywną odpowiedź. Również na ten rok mamy już zaplanowane kolejne wspólne akcje, które kierować będziemy do najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów. Przede wszystkich będą to dzieci, które są jednocześnie najmniej świadomymi zagrożeń na drodze, a poziom ich edukacji wyłącznie zależy od osób dorosłych.

Maciej Kalisz
prezes Fundacji "Jedź Bezpiecznie"
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry