POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Kampania Społeczna Oświeceni

Kilka słów do mieszkańców miast o używaniu elementów odblaskowych

29-01-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Dziś w kilku województwach Polski rozpoczynają się ferie zimowe. Jest to dobra okazja do przypomnienia o obowiązku używania elementów odblaskowych.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Jak nosić elementy odblaskowe

Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczy wszystkich pieszych - wcześniej obejmował tylko dzieci do lat 15 - poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym, w miejscach gdzie nie ma wyznaczonego chodnika. O ile jest on coraz częściej przestrzegany przez osoby korzystające na co dzień z takich dróg, to niekoniecznie musi być znany mieszkańcom aglomeracji miejskich. Nie warto w tym miejscu zastanawiać się nad wysokością mandatu i prawdopodobieństwem jego otrzymania, ale skupić się na aspekcie własnego bezpieczeństwa.

Przepisy nie określają wprost co jest elementem odblaskowym i w jaki sposób go używać. Najefektywniejszym z nich jest kamizelka, której założenie i zapięcie spowoduje, że będziemy widoczni z każdej strony drogi. Jeżeli mamy popularną opaskę powinna znaleźć się na prawej nodze na wysokości kostki. Po pierwsze idziemy po przeciwnej do kierunku ruchu stronie pobocza, po drugie prawidłowo ustawione światła w samochodzie skierowane są do dołu. Powoduje to naturalne skupienie wzroku kierowcy właśnie na tym obszarze drogi.

Jeśli korzystamy z zawieszki odblaskowej błędem będzie przyczepienie jej do plecaka czy torby. Pamiętając, którą stroną pobocza powinniśmy się poruszać, to aby być widocznym dla nadjeżdżających kierowców, optymalnym miejscem do jej przypięcia jest na przykład suwak kurtki.

Coraz częściej też element odblaskowy stosowany jest przez producentów odzieży czy obuwia. Takie rozwiązanie również spełnia obowiązek używania elementów odblaskowych. Jego dużym plusem jest noszenie go stale bez względu na porę dnia oraz miejsce przez co spełni swoją rolę między innymi na niedoświetlonym przejściu dla pieszych w mieście.

Jeżeli nie mamy przy sobie elementu odblaskowego wykorzystajmy latarkę czy ekran naszego telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie da kierowcy szansę na jakiekolwiek dostrzeżenie naszej obecności na drodze.

Dobrej jakości element odblaskowy powinien być widoczny w dobrze ustawionych światłach pojazdu z odległości 100-120 metrów. Przy prędkości 70 km/h minie nas po około 6 sekundach, a przy prędkości 80 km/h o dwie sekundy wcześniej. Niestety wiele rozdawanych za darmo elementów odblaskowych to bezwartościowe gadżety reklamowe, które na drodze nie spełniają swojej roli.

Nie mniej ważną kwestią jest odpowiedni stan techniczny oświetlenia pojazdu - bez spełnienia i tego warunku również będzie niebezpiecznie.