Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
Z RYNKU | Zaglądamy do Centralnej Ewidencji Pojazdów
PRZEPISY | Nie ma czegoś takiego, jak bezwzględne pierwszeństwo pieszych!
TESTY | Dogrywka - Honda Civic X hatchback sprzed liftu

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Działania na rzecz BRD | Kampania Społeczna Oświeceni

Kilka słów do mieszkańców miast o używaniu elementów odblaskowych
29-01-2016 | źródło: oswieceni.eu

Dziś w kilku województwach Polski rozpoczynają się ferie zimowe. Jest to dobra okazja do przypomnienia o obowiązku używania elementów odblaskowych.Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczy wszystkich pieszych - wcześniej obejmował tylko dzieci do lat 15 - poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym, w miejscach gdzie nie ma wyznaczonego chodnika. O ile jest on coraz częściej przestrzegany przez osoby poruszające się na co dzień po takich drogach, to niekoniecznie musi być znany mieszkańcom aglomeracji miejskich. Nie warto w tym miejscu zastanawiać się nad wysokością mandatu i prawdopodobieństwem jego otrzymania, ale skupić się na aspekcie bezpieczeństwa.

Przepisy nie określają wprost co jest elementem odblaskowym i w jaki sposób go używać. Najefektywniejszym z nich jest kamizelka, której założenie i zapięcie spowoduje, że będziemy widoczni z każdej strony drogi. Jeśli mamy popularną opaskę powinna znaleźć się na prawej nodze na wysokości kostki. Po pierwsze idziemy po przeciwnej do kierunku ruchu stronie pobocza, po drugie prawidłowo ustawione światła w samochodzie skierowane są do dołu. Powoduje to naturalne skupienie wzroku kierowcy właśnie na tym obszarze drogi.

Z kolei jeśli korzystamy z zawieszki odblaskowej błędem będzie przyczepienie jej do plecaka czy torby. Pamiętając, którą stroną pobocza powinniśmy się poruszać, to aby być widocznym dla nadjeżdżających kierowców, optymalnym miejscem do jej przypięcia jest np. suwak kurtki.

Coraz częściej też element odblaskowy stosowany jest przez producentów odzieży czy obuwia. Takie rozwiązanie również spełnia obowiązek używania elementów odblaskowych. Jego dużym plusem jest noszenie go stale bez względu na porę dnia oraz miejsce przez co spełni swoją rolę m.in. na niedoświetlonym przejściu dla pieszych w mieście.

Jeśli nie mamy przy sobie elementu odblaskowego wykorzystajmy latarkę czy ekran naszego telefonu komórkowego. Co prawda nie będą to odblaski jednak takie rozwiązanie da kierowcy szansę na wcześniejsze dostrzeżenie nas na drodze.

"Dobrej jakości element odblaskowy powinien być widoczny w światłach reflektorów pojazdu z odległości 100-120 metrów. Przy prędkości 70 km/h samochód minie nas po około 6 sekundach, a przy prędkości 80 km/h o dwie sekundy wcześniej" - mówi Maciej Kalisz prezes Fundacji Jedź Bezpiecznie - "Niestety wiele rozdawanych za darmo elementów odblaskowych to bezwartościowe gadżety reklamowe, które na drodze nie spełniają swojej roli. Nie mniej ważną kwestią jest odpowiedni stan techniczny oświetlenia w pojeździe - bez spełnienia i tego warunku również będzie niebezpiecznie".

Na tej współzależności koncentruje się Kampania Społeczna "Oświeceni" (oswieceni.eu), którą prowadzi Fundacja "Jedź Bezpiecznie". Rozpoczynające się właśnie na Mazowszu ferie zimowe były pretekstem do przygotowania kilku podstawowych zasad o używaniu elementów odblaskowych w formie slajdów, które przez dwa tygodnie będą emitowane na ekranach LCD Tramwajów Warszawskich. To kolejny przykład społecznego zaangażowania tej spółki w kwestie poprawy bezpieczeństwa na drodze. Od siedmiu lat Tramwaje Warszawskie prowadzą kampanię "Bądźmy Razem Bezpieczni" (brb.waw.pl), której partnerem jest nasza Fundacja.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry