Untitled Document
www.jedz-bezpiecznie.pl
logo

NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | PKP PLK, Peugeot, mObywatel, GDDKiA, sport
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Toyota Corolla | maj 2019
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Renault Clio | maj 2019
Aktualne informacje o stanie polskich dróg | Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

Kampania Społeczna Oświeceni

PATRONUJEMY

Kampania społeczna "Bądźmy Razem Bezpieczni"

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Działania na rzecz BRD | Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego

W tej grze nie ma zwycięzców
05-12-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Centrum Nauki Kopernik zyskało nowy eksponat. To komputerowy symulator jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.W przypadku tej placówki trudno mówić o typowym znaczeniu słowa eksponat. Tutaj każdy z nich jest na wyciągnięcie ręki, co jest zachętą do dotknięcia, spróbowania czy poeksperymentowania. Nie inaczej jest w przypadku symulatora jazdy "po pijaku". Na pierwszy rzut oka to nic innego jak zestaw trzech monitorów imitujących przednią i boczne szyby samochodu, fotela, kierownicy i pedałów - przyspieszenia i hamulca (nie trzeba nawet zmieniać biegów). W praktyce nie różni się to od działania zestawu do zwykłej gry komputerowej.

Wszystko zmienia się po przejechaniu kilkunastu metrów (w tym przypadku sekund od momentu startu). O ile po drodze nie popełnimy błędów - skręcimy na zakazie, przejedziemy przez trawnik bądź chodnik, czy też doprowadzimy do kolizji. Jeśli tak się stanie gra zostaje zakończona.Jeśli zdamy pozytywnie ten test otrzymujemy do wyboru trzy tryby jazdy pod wpływem alkoholu na poziomie 0,3, 0,8 lub 1,5 promila. Wówczas rozmazuje nam się obraz, a my "wyruszamy na miasto" (w tym przypadku ulice Krakowa, skąd pochodzi producent oprogramowania). Podczas pokazu prasowego taka jazda kończyła się po zaledwie kilku sekundach. Z reguły dochodziło do uszkodzenia innego pojazdu lub nieprzestrzegania znaków drogowych.

Symulator przekazało PZU w ramach prowadzonej akcji "Z myślą o bezpieczeństwie".

"PZU od lat prowadzi różnego rodzaju działania mające poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wsparliśmy tym symulatorem Centrum Nauki Kopernik, aby unaocznić wszystkim jak bardzo zmienia się nasza percepcja po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu" - powiedział nam Michał Witkowski, rzecznik prasowy Grupy PZU - "Mało osób zdaje sobie też sprawę z uprawnienia zakładu ubezpieczeniowego do dochodzenia od pijanego sprawcy wypadku zwrotu wypłaconego odszkodowania. Często mamy do czynienia z sytuacjami, w których te kwoty są bardzo wysokie, sprawcy do końca życia nie są w stanie spłacić tych należności. Dodatkowo, gdy zachodzi konieczność wypłaty renty osobie poszkodowanej, obowiązek ten przechodzi na sprawcę. To są o wiele dotkliwsze sankcje od tych, które przewiduje Kodeks Karny".
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry