Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC
WYPADKI DROGOWE | Powrót do "normalności" | Maj 2020
WYDANIE NA WEEKEND | Deregulacja PoRD, Rio, COVID-19, Green Velo, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Działania na rzecz BRD | Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Drogowego

O zasadach obowiązujących na drodze
20-06-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto i film: archiwum

Nietypowo, bo w piątek, rozpoczął się Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Drogowego. W tym roku jest częścią kampanii społecznej Zarządu Dróg Miejskich "Trzy kolory"."Kończy się rok szkolny, zaraz zaczną się wakacje, wiele osób wyjedzie poza Warszawę. Chcemy więc przypomnieć im zasady obowiązujące na drodze, uświadomić o zagrożeniach, aby każda z nich bezpiecznie dojechała do celu i w taki sam sposób wrócić do Warszawy" - powiedział podczas inauguracji tygodnia brd Adam Sobieraj z Zarządu Dróg Miejskich.

Zanim to nastąpi poprosiliśmy o przedstawienie sytuacji na warszawskich ulicach młodszego inspektora Piotra Jakubczaka, zastępcę naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji."Z porównania liczby wypadków z pierwszych 5 miesięcy tego i ubiegłego roku wynika, że sytuacja utrzymuje się na tym samym poziomie. Jest to pozytywna tendencja biorąc pod uwagę fakt, że na warszawskich ulicach z roku na rok przybywa uczestników ruchu drogowego, czy to pieszych, czy rowerzystów, czy motocyklistów, czy kierowców samochodów.

Natomiast zdecydowanie spadła liczba ofiar wypadków drogowych. W czerwcu ubiegłego roku na terenie powiatu zginęło 15 osób, w tym 6 na warszawskich ulicach. W czerwcu tego roku, do chwili obecnej, zginęły 4 osoby, w tym 1 w Warszawie.

Myślę, że duże znaczenie w poprawie tej sytuacji miały zmiany w przepisach dokonywane w ostatnim czasie, szczególnie ostatnie dotyczące zatrzymania praw jazdy za przekroczenie o 50 km/h ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym. Od momentu wejścia tego przepisu w życie, czyli 18 maja, funkcjonariusze komend powiatowych i stołecznej zatrzymali ponad 430 praw jazdy na okres 3 miesięcy.

W tym roku, w porównaniu do okresu styczeń - maj, podwoiliśmy liczbę kontroli trzeźwości kierujących. Ujawniliśmy nieco więcej przypadków kierowania po spożyciu alkoholu, ale wynika to z proporcji przeprowadzonych kontroli. Nie można powiedzieć, że to satysfakcjonujący wynik, bo takim jest zero ujawnień, ale jest to pozytywna tendencja.

W Warszawie rzadko dochodzi do przewożenia w pojeździe więcej osób niż dopuszcza to wpis do dowodu rejestracyjnego. Praktycznie nie spotykamy się z takimi sytuacjami w busach przewożących pasażerów. Jeśli już to w samochodach osobowych, w którym jedzie jedna osoba więcej, głównie młodych, wracających z dyskotek czy imprezy".

W najbliższych dniach prowadzonych będzie wiele działań w tym zakresie. Na początek odbył się finał akcji "Od skutera do Harleya" skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych. Na terenie miasteczka ruchu drogowego Straży Miejskiej uczniowie tych szkół musieli wykazać się wiedzą z bezpiecznego poruszania się po drodze, zarówno jako pieszy, jak i kierowca jednośladu. Zwycięzców tego etapu czeka teraz właściwy egzamin teoretyczny i praktyczny egzamin w warszawskim WORD. Na najlepszych czekają nagrody w postaci tytułowych skuterów."W ubiegłym roku przeprowadziliśmy program pilotażowy akcji dla uczniów 8 szkół gimnazjalnych. W tym roku jest to więc pierwsza, pełnowymiarowa edycja akcji "Od skutera do Harleya", do której zgłosiło się 28 szkół. Na pierwszym etapie z każdej z nich wyłoniono najlepszego ucznia, który dziś staje do sprawdzianu z wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się jednośladem" - powiedział Dariusz Malinowski, wiceprezydent Stowarzyszenia Warsaw Chapter Poland HOG, organizatora tej akcji.

W piątek wieczorem odbyła się również 3 Odblaskowa Parada Motocykli "Świeć przykładem nocą". Tradycyjnie już wyruszyła spod dworca PKP Warszawa Stadion, jednak w tym roku przejazd odbył się mostem Siekierkowskim. Podczas parady, to także już tradycja, a raczej sposób na pokazanie co daje noszenie elementów odblaskowych na drodze, wygaszono oświetlenie mostu. Organizatorzy spodziewali się około 700 motocyklistów, śmiało jednak można powiedzieć, że było ich około tysiąca."To, że ja, poruszając się po drodze dobrze widzę nie oznacza, że inni tak samo mnie widzą. Warto nosić odblaski w każdym miejscu, w którym się znajdujemy, bez znaczenia czy będzie to wieś, droga poza miastem czy warszawska ulica. Dalecy jednak jesteśmy od tego, aby naszym działaniem dążyć do wprowadzenia przepisu, który nakazuje wszystkim uczestnikom ruchu noszenie odblasków. Także w odniesieniu do motocyklistów, to czy założą jest ich dobrą wolą, na szczęście z roku na rok widzimy, że coraz więcej nas jeździ w kamizelce odblaskowej" - powiedział przed rozpoczęciem parady jej pomysłodawca i organizator, Krzysztof Rzepecki, prezes Fundacji "Jednym Śladem".

W ramach Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego odbędzie się kilka spotkań i pokazów zamkniętych, którym zarówno portal jedz-bezpiecznie.pl, jak i Fundacja "Jedź Bezpiecznie" patronuje. Już dziś zapraszamy wszystkich na II Piknik kampanii społecznej "Trzy kolory", który zaplanowano na sobotę 27 czerwca na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godzinie 11.00, wstęp wolny.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry