Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Dieselgate, Fiat Hybrid, Auta z Polski, Dakar, Drogi
POLSKIE DROGI | Większa, chociaż wciąż za mała, sieć fotoradarów...
POLSKIE DROGI | Poważne utrudnienia na A1

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Działania na rzecz BRD | Pierwsza pomoc

Czas szybkich decyzji
13-09-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Dziś przypada Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, a firma Opel zorganizowała pod tym hasłem dni otwarte. Zbieżność nieprzypadkowa, bo właśnie ta marka wsparła w działaniach Polski Czerwony Krzyż.Tegoroczne obchody zamieniono więc w praktyczne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Z nauki oraz wiedzy ratowników PCK, może skorzystać każdy, kto odwiedzi w weekend (13-14 września) wybrany salon sprzedaży Opli w całym kraju. Na odwiedzających czekają też bardzo cenne - i to dosłownie, bo mogące uratować życie - upominki: odblaski oraz apteczki samochodowe. My odwiedziliśmy jednego z warszawskich dilerów.

"Niestety, w polskim społeczeństwie jest bardzo słaba umiejętność udzielania pierwszej pomocy, jak też świadomość tego, że tej pomocy trzeba udzielić jak najszybciej - powiedział nam prowadzący zajęcia Piotr Mężyk z Grupy Ratownictwa PCK Warszawa - Mam nadzieję, że po tym weekendzie uda się coś zmienić, że osoby przychodzące do nas będą już wiedziały co zrobić w trakcie oczekiwania na wezwaną karetkę".I tak oto podczas obserwacji ćwiczeń dowiedzieliśmy się o jednej z bardzo ważnych czynności. Osoba, która została poszkodowana w samochodzie może udusić się podczas bezwładnego zwisania na swoim pasie bezpieczeństwa! W tym przypadku należy bezwzględnie odchylić jej głowę do tyłu dotykając nią do zagłówka. Dzięki temu bardzo szybko i łatwo udrożnimy jej drogi oddechowe.

"Jeśli poszkodowany oddycha, nie ma zagrożenia na drodze, czy prawdopodobieństwa wybuchu pożaru samochodu, nie wypinamy go z pasów, nie próbujmy wyciągać ze środka, pozostawmy to odpowiednim służbom - dodał Piotr Mężyk z PCK - Ale jeśli stwierdzimy brak oddechu, nie bójmy się tego zrobić. Pamiętajmy, że resustytacji krążeniowo-oddechowej nie możemy wykonać osobie będącej w pozycji siedzącej. Musi przy tym leżeć na plecach, na twardym podłożu".

Prowadzone analizy wypadków i ich skutków wykazały, że każda minuta spóźnienia w udzieleniu pierwszej pomocy obniża szansę przyżycia aż o 10 procent."Z zasadami udzielania pierwszej pomocy miałam do czynienia podczas kursu na prawo jazdy, ale było to jakiś czas temu i w międzyczasie wiedza ta gdzieś umknęła - przyznała Ewelina, którą zagadnęliśmy tuż po ćwiczeniach na fantomie - Mam małe dziecko i dzisiaj ratownicy z PCK pokazali mi jak je ratować, czym pomoc ta różni się od tej, której udzielamy osobie dorosłej. To była dla mnie bardzo istotna informacja".

W sobotę, pomimo bardzo jeszcze letniej pogody, frekwencja była zaskakująco duża. Jak więc udało się zachęcić te osoby do przyjścia?

"Z jednej strony odwiedziły nas osoby, które w jakiś sposób miały już do czynienia z naszą firmą, do których wysłaliśmy zaproszenia - skomentował to Paweł Kaliszewski z salonu Nivette - Z drugiej strony, dzięki informacjom w mediach o naszej akcji podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, przyszło kilkanaście osób, które nie miały jeszcze żadnego kontaktu z marką Opel. Była to dla nich także okazja do poznania gamy samochodów oraz inowacyjnych rozwiązań, w tym tych związanych z bezpieczeństwem".Światowy Dzień Pierwszej Pomocy zorganizował Polski Czerwony Krzyż przy wsparciu marki Opel oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Do tej ostatniej organizacji należy także nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie".
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry