Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Niebieski Szlak, C5 Hybrid, Jednoślady, WRC, Drogi
TESTY | Odmłodzony senior kompaktowych crossoverów | Nissan Qashqai
Z RYNKU | Zaglądamy do Centralnej Ewidencji Pojazdów

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Działania na rzecz BRD | Człowiek

Pomyśl i nie bierz ze mnie przykładu
19-12-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Pod tym hasłem kryje się nowa formuła działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Twarzą w twarz przed społeczeństwem stają sprawcy wypadków na drodze, którzy bez ukrywania swojej tożsamości opowiadają swoje historie.Trzy różne zdarzenia, które na zawsze zmieniły życie trzech osób. Zmieniły również życie ich bliskich. Ale przede wszystkim zabrały życie innym, niszcząc przy tym szczęście kolejnych osób. Dziś te trzy osoby odważyły się stanąć przed nami, bo chcą przestrzec nas wszystkich przed popełnieniem tych samych błędów.

Tomasz jadąc motocyklem znacznie przekroczył dozwoloną prędkość, wpadł w poślizg, a następnie uderzył w latarnię. Janusz niejednokrotnie jeździł już pod wpływem alkoholu, stracił za to prawo jazdy, ale nadal nie widział w tym żadnego problemu. Drugi Tomasz jeździł po prostu za szybko, nie myśląc przy tym o prawach fizyki. Takie historie codziennie zdarzają się w Polsce.

Obecnie w zakładach karnych przebywa ponad 5 tys. osób skazanych za spowodowanie wypadków komunikacyjnych. Drugie tyle oczekuje na odbycie kary. Część z nich chce opowiedzieć swoje historie. Łamanym głosem, trochę nieskładnie, wciąż towarzyszą im nieopisane emocje. My będziemy słuchać, notować i publikować.Tomasz:
"Miałem motocykl, miałem samochód, miałem piękną kobietę, miałem plany na przyszłość, miałem super pracę. W momencie kiedy zdarzył się ten wypadek wszystko utraciłem. Próbuję to jakoś odbudować, ale jest bardzo ciężko. Wystarczyła chwila, żeby to wszystko się zmieniło, niestety nie da się tego cofnąć. Straciłem rękę, straciłem nogę w tym wypadku. Ze wszystkich sił chciałbym to cofnąć, niestety tego się nie da. Nie bierzcie ze mnie przykładu. Tylko tyle mogę powiedzieć".Janusz:
"Jeździłem po alkoholu, niestety zginęło moich dwóch kolegów. Jeździłem wcześniej też po alkoholu. To nic dobrego nie przynosi. Miałem wielkie plany, teraz praktycznie nie mam nic. Jestem osadzony w zakładzie karnym. Byłem ze znajomymi na imprezie, wracając do domu pod wpływem alkoholu uderzyłem w drzewo, na skutek czego jeden mój kolega zginął na miejscu, a reszta trafiła do szpitali. Drugi kolega zginął w szpitalu, zmarł. Ja trafiłem do zakładu karnego, gdzie teraz odsiaduję wyrok 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Nie mogę widywać się codziennie z rodziną, nie ma sensu jeździć po alkoholu, teraz nie mam nic".Tomasz:
"Jestem skazany na 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Jechałem samochodem, byłem trzeźwy, nie spożywałem alkoholu. Kobieta wyszła mi na pasy, potrąciłem ze skutkiem śmiertelnym. To było rano, słońce świeciło, nic nie wskazywało na to, że może mieć miejsce takie zdarzenie. Normalna droga, zwykła, najzwyklejsza droga, bloki oddalone od drogi. No po prostu, potrąciłem kobietę, próbowałem udzielić jakieś pomocy, całe życie przebiegło mi przed oczami, cały czas mam przed oczami wyraz twarzy tej kobiety, której próbowałem udzielić pomocy. Ale niestety, przyjechała kartka, stwierdzili po prostu, że kobieta nie żyje. Po tym zdarzeniu całe moje życie uległo zniszczeniu, wpadłem w alkohol, zacząłem palić 2-3 paczki papierosów dziennie, po prostu nie wiedziałem co ze sobą zrobić. Najbliżsi wspierali mnie, dzięki temu, może właśnie dlatego jakoś tam powoli, powoli wychodzę na prostą. Ale to jest naprawdę bardzo powoli. Myślę, że po odbyciu kary pozbawienia wolności będę próbował jakoś ratować tę sytuację i namawiać i apelować do ludzi, żeby zwolnili, żeby nie jechali za szybko, tylko, żeby w miarę zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli ja wtedy może bym jechał 20, 30 km/h wolniej może by nie doszło do tego, może miałby jakieś pole manewru, cokolwiek co mógłbym zrobić. Ale niestety, stało się, jak się stało, zabrakło tych paru metrów. Z tego miejsca mogę tylko przeprosić tę rodzinę. To wszystko co mogę zrobić".

"Pomyśl i nie bierz ze mnie przykładu" to inicjatywa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej, Wojewody Mazowieckiego oraz Policji.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry