Untitled Document
logo

NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Przepisy, C-HR FL, Elektryki w Krakowie, ID.3, A1
TESTY | Dziecko w Toyocie Corolla kombi - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Toyocie Corolla kombi - wyposażenie samochodu
Aktualne informacje o stanie polskich dróg | Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

PATRONUJEMY

Kampania społeczna "Bądźmy Razem Bezpieczni"

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Działania na rzecz BRD | Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Pamięci Ofiar wypadków drogowych
16-11-2015 | źródło: oswieceni.eu

W cieniu wydarzeń w Paryżu obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych*. Według organizacji ETSC** w 2014 roku na drogach 28 państw Unii Europejskiej zginęło blisko 26 tys. osób, z czego ponad 12 proc. w Polsce.W 2014 roku w 34 970 wypadkach na polskich drogach śmierć poniosło 3202 osób, a co trzecia z nich była pieszym. Do tych najtragiczniejszych zdarzeń najczęściej dochodziło na terenie zabudowanym, ale to też wynika z większego natężenia ruchu - w 8153 wypadkach zginęło 735 pieszych. Z kolei poza ?miastem" w 953 wypadkach zginęło aż 381 takich osób.

Oznacza to, że na obszarze zabudowanym pieszy ginął w co jedenastym wypadku, natomiast poza nim w prawie co trzecim! Przyczynia się do tego przede wszystkim większa (aczkolwiek dopuszczona prawem) prędkość pojazdu, przy braku (fizycznych) możliwości odseparowania drogi od ruchu pieszych.

W statystykach policyjnych za ubiegły rok 8940 zdarzeń zakwalifikowano jako najechanie na pieszego. W 5344 wypadkach sprawcą był kierujący pojazdem, a w 2944 pieszy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko ofiary śmiertelne, to sytuacja się odwraca - piesi częściej ginęli z własnej winy (567 osób) niż kierującego pojazdem (400 osób). Najwięcej ofiar śmiertelnych było w miesiącach jesienno-zimowych, w których dni są bardzo krótkie.

Jednym z efektywnych sposobów na poprawę bezpieczeństwa wśród pieszych jest wprowadzenie obowiązku używania elementu odblaskowego. Dotyczy on osób w każdym wieku poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym, na którym nie ma wydzielonego chodnika. Obowiązek ten wprowadzono 31 sierpnia 2014 roku, jednak do dziś minęło zbyt mało czasu, aby jednoznacznie ocenić jego wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Trzeba jednak podkreślić, że w okresie styczeń-wrzesień 2015 roku liczba wypadków z udziałem pieszych spadła o -7 proc., liczba rannych o -4,9 proc., a zabitych aż o -22,8 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku).

Warto przy tym zwrócić uwagę na działania poczynione przez Inspekcję Handlową, która przeprowadziła badania jakości, a tym samym efektywności elementów odblaskowych (styczeń-marzec 2015). Wyniki opublikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów są bardzo niepokojące. Na 226 odblasków zakwestionowano aż 203 (89,9 proc.) produktów! 41 z nich (18 proc. ogółu) poddano badaniom w certyfikowanym laboratorium Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Spośród nich 17 elementów odblaskowych (7,5 proc. ogółu i 41 proc. badanych) nie spełniło wymagań fotometrycznych. Kolejne 22 elementy odblaskowe (9,7 ogółu) poddano testowi na wpływ deszczu, z czego 9 (4 proc. ogółu i 41 proc. badanych) nie spełniło wymagań w tym zakresie!

Nie mniej ważnym aspektem bezpieczeństwa pieszych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, jest stan techniczny oświetlenia pojazdu. Już źle ustawione reflektory główne mogą znacząco ograniczyć pole widzenia kierowcy. W zestawieniu z prędkością pojazdu skraca to czas na podjęcie reakcji i drogę potrzebną do wykonania odpowiedniego manewru.

"Odblask i światła w pojeździe to nierozerwalna współzależność zapewniająca bezpieczeństwo, głównie najmniej chronionym, uczestnikom ruchu drogowego. Jednak nawet najwyższej jakości odblask nie przyniesie efektu przy nieprawidłowym oświetleniu pojazdu i odwrotnie" - mówi Maciej Kalisz, prezes Fundacji Jedź Bezpiecznie - "I nie ma przy tym podziału na obszar za- i niezabudowany. Dbanie o oświetlenie pojazdu to rzecz oczywista, ale noszenie elementu odblaskowego również w mieście nie zaszkodzi".

Na współzależności elementów odblaskowych ze światłami samochodów koncentruje się Kampania Społeczna "Oświeceni" (www.oswieceni.eu), którą zainicjowała 31 sierpnia tego roku Fundacja "Jedź Bezpiecznie". Jej Partnerami został Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz marka Philips. Kampania wpisuje się w realizację Dekady Działań Na Rzecz BRD proklamowanej przez ONZ. Jej celem jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar wypadków drogowych do 2020 roku. Gdy ogłoszono ją w 2011 roku, w Polsce zginęło 4189 osób, zaś w roku ubiegłym 3202 osób, co oznacza redukcję o 23 proc.

* Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzony od 1995 roku zawsze w trzecią niedzielę listopada
** ETSC - European Transport Safety Council

czytaj także:
Jedź Bezpiecznie POLSKO! | 17-11-2014
Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych | 18-11-2013
Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych | 19-11-2012
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry