strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Policyjna akcja "Pasy" i symulator zderzeń
20-04-2010, źródło: policja, foto: archiwum

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie.Jedną z głównych przyczyn śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń przeznaczonych do przewozu dzieci. Dlatego, policjanci wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej we Wrocławiu przeprowadzą 21 kwietnia w godzinach 6-20 na drogach powiatu wzmożone działania kontrolne mające na celu skontrolowanie jak największej liczby pojazdów i sprawdzenie czy osoby w nich jadące stosują się do tego obowiązku.

W trakcie kontroli policjanci sprawdzą również kierowców pod kątem trzeźwości. Dodatkowo funkcjonariusze skontrolują dokumenty wymagane przy kontroli drogowej oraz stan techniczny pojazdów.

W działaniach tych funkcjonariusze wykorzystają symulator zderzeń. Urządzenie to służy do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami.

Symulator zderzeń jest to równia pochyla, po której stacza się platforma z fotelem samochodowym, oczywiście z pasem bezpieczeństwa. Fotel rozpędza się do prędkości ok. 7 km/h, po czym następuje gwałtowne zahamowanie - wtedy właśnie działają pasy bezpieczeństwa. Osoba poddająca się próbie odczuwa mocne lecz niegroźne szarpnięcie i zadziałanie pasów. W ten sposób osobiście może się przekonać jak cenne jest zapięcie pasów w razie zderzenia.

Działania profilaktyczno-kontrolne z użyciem symulatora odbędą się przy ul. Ślężnej, przy Wzgórzu Andersa w godzinach rannych. Akcja ma na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci.

Przypominamy, że obowiązek zapinania pasów mają również osoby siedzące na tylnych siedzeniach.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry