Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
Z RYNKU | Zaglądamy do Centralnej Ewidencji Pojazdów
PRZEPISY | Nie ma czegoś takiego, jak bezwzględne pierwszeństwo pieszych!
TESTY | Dogrywka - Honda Civic X hatchback sprzed liftu

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Statystyki policyjne | Boże Narodzenie 2016

Nadspodziewanie bezpieczne święta na polskich drogach!
27-12-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Święta czy długie weekendy charakteryzują się intesywniejszym natężeniem ruchu na drogach, co też zwiększa prawdopodobieństwo doprowadzenia do kolizji bądź wypadku Tegoroczny okres Bożego Narodzenia, choć z wahaniami, był jednak zaprzeczeniem tej zależności.

W tym roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę, co też zmniejszyło liczbę dodatkowych dni wolnych do jednego. Za okres świąteczny przyjmiemy jednak i piątek, gdy rozpoczęły się masowe wyjazdy we wszystkie regiony Polski. Według wstępnych danych policji od piątku do poniedziałku odnotowano 261 wypadków, w których rannych zostało 307 osób, a 24 poniosły śmierć. Statystycznie daje to dzienną na poziomie 65 zdarzeń, 77 poszkodowanych i 6 zabitych.

Wbrew pozorom to "bardzo dobre" informacje, gdy zestawimy je ze średnią dzienną od stycznia do listopada, która wynosi 91 wypadków, 110 osób poszkodowanych i 8 ofiar śmiertelnych. Do tego trzeba wziąć pod uwagę, że był to okres świąteczny, w którym - nawet w porównaniu do przedłużonych weekendów w ciągu roku - jest zdecydowanie największe natężenie ruchu.

Analizując jednak poszczególne dni widać duże wahnięcia w poszczególnych dniach. O ile w niedzielę (25 grudnia) zginęły "tylko" dwie osoby, to już dzień później, który można uznać za powroty (26 grudnia) było aż 11 ofiar śmiertelnych! Paradoksalnie tego dnia doszło do "zaledwie" 64 wypadków drogowych, a w piątek (23 grudnia) do 94 zdarzeń, w wyniku których zginęło 6 osób.

W ubiegłym roku wigilia Bożego Narodzenia wypadła w czwartek. W czasie świąt zginęło odpowiednio 4, 1, 9 i 10 osób, co daje taką samę liczbę 24 ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Jednak dzień wcześniej, 23 grudnia, który dla większości był okresem wyjazdów, śmierć poniosło aż 12 osób.

Trzeba jednak podkreślić, że (według wstępnych danych policji, które jeszcze wzrosną), od 1 stycznia do 27 grudnia w wyniku wypadków na polskich drogach śmierć poniosło 2830 osób. To już o 35 ofiar więcej (według równie wstępnych danych policji, które podawaliśmy przed rokiem) w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Ostateczny bilans 2015 roku to 2938 zabitych w wypadkach drogowych.

W ciągu czterach świątecznych dni - od 23 do 27 grudnia 2016 roku - funkcjonariusze policji ujawnili 739 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej, bo 205 takich osób, zatrzymano w poniedziałek i niestety nie jest to grudniowy "rekord". W pierwszy weekend miesiąca (3-4 grudnia) ujawniono aż 346 i 226 nietrzeźwych kierujących!
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry