Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Statystyki policyjne | Wakacje

Niebezpieczna II połowa roku
31-08-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Okres wakacji, co potwierdzają statystyki policyjne, to jedne z najbardziej niebezpiecznych miesięcy na polskich drogach. Niestety, sytuacja z tego roku nie jest pod tym względem wyjątkiem.Od stycznia do końca czerwca na polskich drogach doszło do 14 912 wypadków, w których rannych zostało 18 040 osób, a 1259 poniosło śmierć. W porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku oznacza to spadek o 5,7 proc. zdarzeń drogowych, o 6,4 proc. osób poszkodowanych i - co najważniejsze - o 9 proc. ofiar śmiertelnych. Tym samym jest to potwierdzenie systematycznej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jak pokazują statystki wypadków prowadzone przez Policję, w kolejnych dwóch miesiącach roku rośnie liczba wypadków, a tym samym rannych i zabitych. Logicznie wiąże się to ze zdecydowanie większym natężeniem ruchu na drodze, jednak nie można tym usprawiedliwiać takiego stanu rzeczy. Prawie zawsze przyczynia się do tego nieodpowiedzialne zachowanie człowieka.

W lipcu 2014 roku doszło do 3353 wypadków (9,6 proc. w skali całego roku), w których poszkodowanych zostało 4257 osób (10 proc.), a 275 poniosło śmierć (8,6 proc.). Miesiąc później odnotowano 3250 zdarzeń (9,3 proc.), 4131 rannych (9,7 proc.) i 293 zabitych (9,1 proc.).

Tegoroczne wakacje nie były wyjątkiem. W lipcu 2015 doszło do 2997 wypadków, w których poszkodowanych zostało 3796 osób, a 265 poniosło śmierć. Z kolei w sierpniu (wstępne dane na dzień 30.08.2015) odnotowano 2886 zdarzeń, 3590 rannych i 220 zabitych. Z ostatecznym podsumowaniem sierpnia, zgodnie z ustawą, trzeba poczekać jeszcze 30 dni, ale już dziś wiadomo, że będzie on większy od podanego. W dniu 1 sierpnia 2015 roku wstępne dane policji informowały m.in. o 234 ofiarach śmiertelnych, by ostatecznie wzrosnąć do 265 osób.

Pomimo tak tragicznego bilansu wakacje, co również od lat potwierdzają statystyki, nie są najniebezpieczniejszym okresem roku na polskich drogach. Należą do nich kolejne, jesienne miesiące. Szybciej zapadający zmrok czy opady atmosferyczne znacznie pogarszają warunki panujące na drodze, ale to także nie może być usprawiedliwieniem. Wciąż najwięcej w tym względzie zależy od odpowiedzialnego zachowania człowieka. Warto o to apelować do każdego uczestnika ruchu drogowego.

Jednym ze sposobów na to jest Kampania Społeczna Na Rzecz Poprawy Widoczności Wszystkich Uczestników Ruchu Drogowego "Oświeceni" (www.oswieceni.eu), która nieprzypadkowo rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry