Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC
WYPADKI DROGOWE | Powrót do "normalności" | Maj 2020
WYDANIE NA WEEKEND | Deregulacja PoRD, Rio, COVID-19, Green Velo, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 

Statystyki policyjne | Boże Narodzenie 2017


Święta na polskich drogach

27-12-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Od 22 do 26 grudnia 2017 roku na polskich drogach doszło do 373 wypadków, w których 447 osób zostało rannych, a 42 poniosło śmierć. Na te statystyki można spojrzeć z dwóch stron.

W tym roku za okres Świąt Bożego Narodzenia trzeba przyjąć pięć dni. Wzmożony ruch na drogach rozpoczął się w piątek (22 grudnia) i teoretycznie zakończył we wtorek (26 grudnia). Jednak większość osób, w tym dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ma jeszcze wolne co łatwo zaobserwować po mniejszym niż zazwyczaj ruchu.

Przeznaczone na świąteczne wyjazdy dni mają swoje odzwierciedlenie w statystykach. W piątek doszło do 108, a w sobotę do 110 wypadków drogowych. Poszkodowanych w nich zostało - odpowiednio - 112 i 124 osób. W kolejne, świąteczne już dni było o połowę mniej zdarzeń (60, 52 i 43), przy czym utrzymywała się wysoka liczba rannych (76, 73 i 62 osób).

Porównując te liczby do średniej dziennej od początku roku minione święta można by uznać za bezpieczne. Średnia z 360 dni to 88 wypadków (średnia z 5 świątecznych dni to 75 zdarzeń) i 106 rannych (89 osób).

Zupełnie inaczej wygląda statystyka ofiar śmiertelnych. Od piątku do wtorku zginęły 42 osoby. Odpowiednio było to 8, 10, 9, 7 i 8 osób. Niestety malejąca w kolejnych dniach liczba wypadków nie miała przełożenia na spadek liczby ofiar. Statystycznie więc, średnia wyniosła 8 osób dziennie. Z kolei średnia od początku roku to 7 osób, przez co trzeba uznać, że Święta Bożego Narodzenia 2017 były tragiczne na polskich drogach.

Śmierć każdej z tych osób jest dramatem dla najbliższych, warto jednak "na sucho" spojrzeć na statystyki z poszczególnych dni tego roku. Zakładając podobny do świąt okres pięciodniowy okazuje się, że pomiędzy 17 a 21 września (niedziela-czwartek) w 429 wypadkach zginęło aż 61 osób (średnia dzienna 12 zabitych). Niestety, takich przykładów z 2017 roku można podać jeszcze kilka.

W okresie minionych świąt policjanci ujawnili 883 nietrzeźwych kierujących. Statystycznie dane te także są poniżej średniej, jednak żadna z tych osób nie powinna w tym stanie prowadzić pojazdu mechanicznego.

 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry