Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
STACJE PALIW | Stacje paliw w czasach COVID-19
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Koronawirus a wypadki na drogach
WEZWANIA ASO | Usterki w 45 modelach samochodów sprzedanych w Polsce

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
IV Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Drogowego | #SlowDown

#Zwolnij
08-05-2017 | tekst: Maciej Kalisz | grafika: ONZ

To szokujące dane, co roku na całym świecie w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 1,2 miliona osób! Do większości z nich przyczyniła się nadmierna prędkość, przez co stała się tematem przewodnim IV Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego organizowanego przez ONZ.

W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 33 664 wypadków. Do 86,4 proc. tych zdarzeń przyczynili się kierujący pojazdami mechanicznymi (w tym 76,1 samochodami osobowymi i 6,1 rowerami). Najczęstszą przyczyną ich powstania było "nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu" (25,5 proc. ogółu) oraz "niedostosowanie prędkości do warunków ruchu" (24,7 proc.). Różnice pomiędzy nimi są nieznaczne, jednakże porównanie liczb ofiar śmiertelnych wręcz poraża!

W zdarzeniach drogowych,w których przyczyną była prędkość zginęło aż 846 osób, co stanowi 37 proc. ogółu! Dla porównania przez wymuszenie prędkości zginęło 343 osób (15 proc.). Trzecią przyczyną tego tragecznego zestawienia jest nieprawidłowe wyprzedzanie - 180 zabitych (7,9 proc.).

Najczęściej ofiarami śmiertelnymi byli piesi (28,7 proc.), kierujący samochodami osobowymi (28,5 proc.) oraz ich pasażerowie (18,3 proc.). I choć statystyki policyjne tego nie precyzują, wartości te można odnieść do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.

Do większości tych zdarzeń - a tym samym śmierci ludzi - nie doszłoby, gdyby kierowcy dostosowali prędkość pojazdu do warunków ruchu. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń widniejących na znakach drogowych. Trzeba przy tym pamiętać, że są to wartości maksymalne, przy których uwzględniać trzeba m.in. własne umiejętności, panujące warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi czy natężenie ruchu.

W kolejnych w tym tygodniu materiałach na portalu jedz-bezpiecznie.pl zajmiemy się wpływem prędkości pojazdu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry