strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Akcja Znicz 2009
30-10-2009, foto: redakcja

Podobnie jak w latach ubiegłych w okresie świąt Wszystkich Świętych policja prowadzić będzie akcję "Znicz". W tym roku blisko 10 tys. funkcjonariuszy z wydziałów ruchu drogowego i prewencji czuwać będzie nad naszym bezpieczeństwem.
Akcja rozpocznie się już w piątek, 30 października i potrwa do 1 listopada. W tym czasie funkcjonariusze z drogówki prowadzić będą wzmożone kontrole na trasach wylotowych z miast i w okolicach cmentarzy. W ich trakcie sprawdzana będzie przede wszystkim trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Do kontroli zatrzymywani będą również kierowcy nie stosujący się do ograniczeń prędkości. W ich namierzaniu wykorzystywane będą m.in. nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory.

Policjanci apelują do wszystkich o zachowanie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa*:

• Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

• Tam gdzie to możliwe korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

• Nie jedźmy na pamięć. W prasie lokalnej i telewizji zazwyczaj ukazują się informacje na temat objazdów, ograniczeń ruchu w rejonach cmentarzy. Warto się z nimi zawczasu zapoznać.

• W rejonach cmentarzy, na drogach, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!

• Pamiętajmy! Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

• Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

• W podróży dopilnuj żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sam także nigdy o tym nie zapominaj!

• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto przy sobie posiadać też element odblaskowy lub latarkę.

* źródło: www.policja.gov.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry