strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Dajemy Ci wolną rękę
26-11-2009, autorem rysunków dla kampanii jest Marek Raczkowski

"Dajemy Ci wolną rękę" to hasło nowej kampanii społecznej przygotowanej przez fimę Nokia Poland. Jej celem jest upowszechnienie i używanie zestawów głośnomówiących w samochodach.Zgodnie z Ustawą "Prawo o ruchu drogowym" (art. 45 ust. 2 pkt. 1) "Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu kierunkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za to wykroczenie w ubiegłych roku funkcjonariusze policji wystawili blisko 24 tysiące mandatów po 200 złotych. Niestety, w tym roku statystyki te będą jeszcze wyższe - w pierwszych 9 miesiącach ukarano już 25 166 kierowców.

Poza przytoczonymi statystykami wiadomo, że skala tych wykroczeń jest o wiele większa. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC, w których 59 proc. ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem, a 67 proc. z nich przyznało się, że rozmawia trzymając aparat "przy uchu"*.

Skutki takiego zachowania trudno odnaleźć w statystykach policyjnych dotyczących przyczyn wypadków na drogach. Można jednak dość łatwo przekonać się, że trzymanie telefonu w jednej ręce podczas prowadzenia samochodu uniemożliwia nam bezpieczne wykonanie prostych czynności jak np. zmiana biegu.

Założenia kampanii nie obejmują wpływu prowadzenia rozmów telefonicznych przez kierowcę na jego koncentrację i postrzeganie sytuacji na drodze. Po prostu jej twórcy wyszli z założenia, że w dzisiejszych czasach nie ma już "ustawowej" możliwości zakazania prowadzenia takich rozmów. Można jednak zachować przy tym optymalne bezpieczeństwo zarówno względem siebie, swoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Rozwiązaniem takim jest montaż jakiegokolwiek zestawu głośnomówiącego, a przede wszystkim późniejsze i konsekwentne korzystanie z niego.

Na potrzeby kampanii została przygotowana strona internetowa www.dajemyciwolnareke.pl Dodatkowo do zmiany swoich nawyków i bezpiecznego korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodem zachęcają liczne ulotki, historyjki obrazkowe, naklejki na tylną szybę auta i akcje promocyjne.

Jednym z takich działan będzie akcja prowadzona we współpracy ze Statoilem. Od 11 grudnia na stronie internetowej kampanii i wybranych stacjach Statoil rozdawanych będzie 1000 voucherów uprawniających do bezpłatnego montażu zestawu głośnomówiącego w swoim samochodzie. Co ważne - pomimo zainicjowania kampanii przez firmę Nokia - będzie można zamontować zestawy do telefonów dowolnego producenta.

Vouchery rozdawane będą na następujących stacjach Statoil:

- Częstochowa: ul. Bardowskiego 64/68 i Al. Wojska Polskiego 121/127;
- Gdańsk: ul. Marynarki Polskiej 93;
- Gdynia: ul. Morska 78A;
- Kraków: ul. Armii Krajowej 10 i oś. Dywizjonu 303 21A;
- Poznań: ul. Bobrzańska 21 i ul. Wojciechowskiego 4;
- Warszawa: ul. Puławska 86 i ul. Rosoła/Jarzębskiego 220;
- Wrocław: ul. Karkonoska 52 i ul. Sucha 15C.

* "Badanie postaw i zachowań wobec rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem" przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC, na próbie 1009 kierowców w listopadzie 2009.

www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry