strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Młodzi ludzie ofiarami i sprawcami wypadków drogowych
25-10-2010, źródło: Michelin, foto: archiwum

"Młodzi ludzie ofiarami i sprawcami wypadków drogowych - prędkość, potrącenia pieszych" to tytuł debaty zorganizowanej dla studentów na Politechnice Warszawskiej.
Była ona częścią ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe) - europejskiego programu edukacyjnego na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Debata dotyczyła m.in. brawury wśród młodych kierowców i jej przyczyn. Dlaczego młodzież, wiedząc co ich może spotkać, nadal zdecydowanie przekracza dozwoloną prędkość? Wielu myśli, że ich to nie dotyczy. Są jednak w błędzie, a takie myślenie może skończyć się tragicznie. Wielu też mówi: "Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie".

Poruszono także kwestie systemu edukacji kierowców, liczby godzin, jakie muszą przejechać osoby, aby móc podejść do egzaminu na prawo jazdy i jak dalece jest to niewystarczające. Niektórzy studenci jeszcze się bronili, mówiąc: "Wszystko zależy od egzaminatora, jak będzie chciał oblać, to obleje". Ale ci sami zapytani czy po kursie w Polsce jest się dobrze przygotowanym do bycia kierowcą odpowiadają, że zdecydowanie nie. Egzaminator jest jedynie obserwatorem, który egzaminuje ze zdobytych wcześniej umiejętności i wiedzy. A te, bardzo często okazują się niewystarczające.Oprócz debaty odbyła się część praktyczna, podczas której można było skorzystać z symulatora jazdy na oponach o prawidłowym i niskim ciśnieniu oraz symulatora zderzeń.

Organizatorem programu ROSYPE jest firma Michelin, a jego współfinansowanie zapewnia Komisja Europejska. Program jest skierowany do dzieci i młodzieży. Polska edycja ROSYPE jest realizowana z myślą o studentach.

W polskiej edycji ROSYPE partnerami programu są WORDy w Olsztynie, Warszawie i Gdańsku, ITS oraz Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Program uzyskał także merytoryczne wsparcie Komendy Głównej Policji oraz PCK.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry