strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Śmigłowce z wideorejestratorami

28-12-2010, źródło i foto: policja

Po raz pierwszy w Polsce policjanci wykorzystają kamerę z wideorejestratorem zamontowaną na policyjnym śmigłowcu. W ten sposób zarejestrują najbardziej niebezpieczne zachowania na drodze. Obraz drogą radiową zostanie przekazany do współdziałających radiowozów.
22 grudnia z inicjatywy policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP po raz pierwszy w Polsce zostały przeprowadzone działania z użyciem nowego systemu rejestracji i przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą kamery z wideorejestratorem zamontowanej na policyjnym śmigłowcu W-3 Sokół. To nowoczesne urządzenie będzie kolejnym narzędziem w walce z piratami drogowymi. Jedni z ziemi, drudzy z powietrza - wspólnie, by poprawić bezpieczeństwo na drodze. Działania dziś będą prowadzone na terenie województwa mazowieckiego, a w kolejnych dniach i tygodniach w całej Polsce.

Policyjny śmigłowiec ma możliwość rejestracji z góry wykroczeń popełnianych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze wyłapywać będą przede wszystkim tych, którzy wyprzedzają na trzeciego, w miejscach niedozwolonych, przejeżdżają na czerwonym świetle czy poruszają się z nadmierną prędkością - są to najczęstsze przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych.

Zarejestrowany obraz automatycznie drogą radiową przesyłany jest do współdziałających na ziemi radiowozów. Ich zadaniem jest zatrzymanie piratów drogowych, wobec których zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Śmigłowiec z wideorejestratorem jest kolejnym środkiem w skutecznym eliminowaniu z dróg brawury i braku odpowiedzialności kierowców. Wcześniej funkcjonariusze oprócz standardowych kontroli korzystali w walce z piratami drogowymi z MCM - mobilnych centrów monitoringu. W tym przypadku, do rejestrowania zdarzeń na drodze, instalowano przenośne kamery. Obsługujący kamery funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z pobliskimi patrolami i przekazywali im informacje o kierowcach popełniających wykroczenia.

W przypadku dzisiejszych działań, dzięki wykorzystaniu śmigłowca, patrolowany obszar jest dużo większy. Dodatkowo służba będzie bardziej bezpieczna dla samych policjantów, a kierowcom trudniej będzie ukryć swoje wykroczenia. Nie będą w stanie wymienić się informacjami o policyjnej kontroli za pośrednictwem CB radia, bowiem duży rejon działania śmigłowca i jego prędkość sprawia, że będzie trudny do zlokalizowania.

www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry