strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Uczcij ofiary wypadków minutą ciszy
18-11-2010, foto: archiwum

W trzecią niedzielę listopada przypada "Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych". W związku z nim Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo", zachęca do solidarności z ofiarami wypadków drogowych.
Dwa dni wcześniej, 19 listopada, Stowarzyszenie zachęca, przed uruchomieniem silnika samochodu, do uczczenia minutą ciszy ofiar wypadków samochodowych.

Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia "Droga i Bezpieczeństwo":
"Według Światowej Organizacji Zdrowia od 1896 roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 25 mln ludzi na całym świecie, czyli tyle ile ludności liczy cała Wenezuela. Chcielibyśmy, aby 19 listopada każdy kierowca, zanim uruchomi samochód, poświęcił kilka chwil na wspomnienie ofiar wypadków drogowych i na refleksję o tym, jak często sam na własne życzenie ociera się o śmierć na drodze. W Polsce wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 10,3, a tylko w 2009 roku na naszych szosach zginęło prawie 44 tysięcy osób - tak naprawdę potrzeba bardzo niewiele, żebyśmy zginęli my lub ktoś z naszych bliskich".

Inicjatywa jest częścią III edycji programu "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" prowadzonego przez Stowarzyszenie, w ramach którego odbywają się i spotkania dzieci i młodzieży z ratownikami drogowymi oraz ofiarami wypadków. Co bardzo ważne młodzi uczestnicy są postawieni w roli podmiotu, co wyzwala w nich potrzebę reagowania na to, co dzieje się na polskich drogach. Podczas prelekcji i prezentacji udostępniane są materiały edukacyjne oraz elementy odblaskowe.

Ponadto stowarzyszenie edukuje na tematy związane z bezpieczeństwem młodzież, która przygotowuje się do egzaminów na prawo jazdy.

Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:
"Dla UFG szczególnie ważne jest to co się dzieje na polskich drogach. Na co dzień mamy do czynienia z ofiarami wypadków drogowych, wypłacając im odszkodowania gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia".

Program "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" objęty został patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry