Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Fordzie Edge II facelifting - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Fordzie Edge II facelifting - wyposażenie samochodu
WEZWANIA DO SERWISÓW | Blisko cztery tysiące samochodów...

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Aktualności

Wyjedź przygotowany, dojedź bezpiecznie
13-07-2011, źródło i foto: Goodyear

Około 15 proc. Europejczyków wybierających się na wakacje planuje tego lata wynająć samochód. Wiąże się to z podpisaniem ponad 10 milionów umów wynajmu aut. Jednakże miliony takich kierowców nigdy nie sprawdzą bezpieczeństwa swoich pojazdów przed ruszeniem w drogę - pokazują wyniki badania Goodyear Dunlop przeprowadzonego w ramach kampanii "Wyjedź przygotowany, dojedź bezpiecznie".
Badanie pokazuje, że prawie 60 proc. europejskich kierowców potrafi zapomnieć o podstawowej kontroli bezpieczeństwa. Choć ponad połowa z nich pamięta, żeby spakować swoje ulubione płyty CD, tylko niewielu (ponad 40 proc.) sprawdza, czy w samochodzie znajduje się gaśnica. Ponadto mniej niż jeden na trzech kierowców skontroluje bieżnik i ogólny stan opon.

Jeśli chodzi o zachowania w zależności od narodowości kierowców, to tylko 32 proc. francuskich turystów sprawdza, czy ich samochód wyposażony jest w apteczkę. Z kolei aż 86 proc. Rosjan twierdzi, że nie wyjechałoby na urlop bez apteczki.

Wynajmowane samochody to często nowe modele, które dzięki regularnej konserwacji mogą charakteryzować się dużo lepszym stanem technicznym niż wiele samochodów prywatnych. Niemniej korzystanie z takich pojazdów podczas sezonu urlopowego nadal wymaga przygotowań.

Jens Volmicke, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Goodyear Dunlop Europe:
"Kierowcy powinni zapoznać się z wynajętym pojazdem i przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Powinni także zaplanować trasę, aby nic nie było w stanie zdekoncentrować ich na drodze. Przed wyjazdem należy również dokładnie przyjrzeć się oponom. Czy głębokość rowków bieżnika jest wystarczająca? Czy z boku opon widoczne są jakiekolwiek pęknięcia? Czy ciśnienie w oponach jest właściwe? Nie zajmuje to zbyt dużo czasu, a ma przecież kolosalne znaczenie. Jeśli wyjedziesz przygotowany, masz większą szansę dojechać bezpiecznie".

Poruszanie się wynajętym skuterem czy motocyklem podczas wakacji niesie ze sobą inne ryzyko. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie powinni zawsze mieć kaski i odzież ochronną oraz jeździć w ostrożny sposób - nie są bowiem przyzwyczajeni do innych zasad ruchu drogowego i zwyczajów pozostałych użytkowników dróg w kraju, w którym spędzają wakacje.

W oparciu o dokładną ocenę danych z badania, które obejmowały różne rodzaje stresu i różnorodne wymagania związane z prowadzeniem pojazdów podczas sezonu urlopowego, Goodyear Dunlop opracował "Główne zalecenia dla bezpiecznych wakacyjnych podróży", które mają pomóc kierowcom ograniczyć zagrożenia płynące z jazdy podczas wakacyjnych zmasowanych wyjazdów:

- przygotuj się - upewnij się, że jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu na podróż,
- zadbaj, żeby nie być spragnionym, czy głodnym,
- sprawdź stan swojego pojazdu - przed wyjazdem upewnij się, że przeprowadziłeś podstawową kontrolę stanu technicznego,
- przygotuj się do drogi - upewnij się, iż znasz trasę i obowiązujące na drodze przepisy i zasady,
- upewnij się, że ładunek jest poprawnie zabezpieczony - miej pewność, że pasażerowie są bezpieczni, a bagaż został rozmieszczony we właściwy sposób,
- sprawdź opony - upewnij się, że bieżnik ma odpowiednią głębokość, a ciśnienie powietrza w oponach jest na zalecanym poziomie.

Jens Volmicke, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Goodyear Dunlop Europe:
"Wszyscy zasłużyliśmy na urlop, który powinien zaczynać i kończyć się bezpieczną i spokojną podróżą. Dzięki niewielkim przygotowaniom można łatwo wyeliminować potencjalne czynniki ryzyka i upewnić się, że podróż samochodem jest bezpieczna i przyjemna".

Goodyear Dunlop zaprezentuje dalsze wyniki badań podczas nadchodzących wakacji.

Badanie zostało przeprowadzone przez APCO Insight w imieniu "Goodyear Dunlop Europe", aby lepiej zrozumieć zachowania kierowców na drodze podczas wakacji, a także w celu poznania panującej wśród nich świadomości bezpieczeństwa oraz ich przekonań i zachowań.
W badaniu wzięło udział łącznie 5622 europejskich kierowców: z Austrii (350), Belgii (378), Bułgarii (378), Republiki Czeskiej (378), Francji (378), Niemiec (378), Włoch (378), Polski (378), Rumunii (378), Rosji (378), Słowacji (378), Słowenii (378), Hiszpanii (378), Szwajcarii (354) i Wielkiej Brytanii (377).

Badania terenowe prowadzono w dniach 12-31 maja 2011 roku, a rozmowy przez internet w lokalnym języku każdego kraju. Respondenci musieli posiadać ważne prawo jazdy, mieć ukończone 18 lat i być czynnymi kierowcami.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry