strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego

Niewychowane dzieci zabijają się na drodze

29-11-2007, foto: archiwum

Aż 47 dzieci zostało zabitych, a 2 230 poniosło dotkliwe obrażenia w wypadkach spowodowanych przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego w 2006 roku. Najczęściej przyczyną wszystkich tych zdarzeń było nieodpowiednie zachowanie dzieci na drodze. W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Renault Polska oraz Komenda Główna Policji prezentują Niezbędnik Rodzica „Wychowanie dla Bezpieczeństwa”, czyli zbiór najważniejszych zasad mających pomóc rodzicom w kształtowaniu właściwych zachowań i postaw wśród najmłodszych.



Wpajając najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechodzenia przez jezdnię. Nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu lub innej przeszkody, przebieganie w niedozwolonym miejscu, to najczęstsze błędy popełnianie przez dzieci poruszające się pieszo po miejskich i wiejskich drogach. W przypadku rowerzystów bardzo częstą przyczyną wypadków jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu.

Mirosława Świdzińska, Komenda Główna Policji w Warszawie:
"Funkcja rodzica w nauczaniu dziecka zasad bezpiecznego poruszania się po drodze jest niezastąpiona.
Rodzic jest pierwszym nauczycielem, to jego dziecko naśladuje i podświadomie asymiluje jego  zachowania  uznając za prawidłowe".

Przygotowując dziecko do uczestniczenia w ruchu drogowym trzeba także pamiętać o jego uwarunkowaniach rozwojowych, takich jak: mała umiejętność podzielności uwagi, brak zrozumienia dla zagrożeń występujących w ruchu drogowym, trudności w zlokalizowaniu źródła dźwięku, ocenie odległości i prędkości pojazdu. Warto także podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, dziecko, które ukończyło 7 rok życia, może poruszać się po drodze bez opieki starszych. W nauczaniu zasad bezpiecznych zachowań na drodze, należy szczególną uwagę poświęcić dzieciom, których droga do szkoły prowadzi poboczem lub jezdnią.

Wówczas dużym niebezpieczeństwem jest zła widoczność pieszych przez kierującego pojazdem. Konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby dziecko miało wyrobione schematy bezpiecznych zachowań na miejskich i wiejskich drogach.

Dużą pomocą w nauczaniu zasad ruchu drogowego może być także internetowy program multimedialny znajdujący się na stronie: www.bezpieczenstwo.renault.pl. Jest to jedyne bezpłatne narzędzie e-learningowe, które w sposób kompleksowy prezentuje najważniejsze zasady ruchu drogowego w przystępnej formie internetowej zabawy. Program, który ma 
rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest doskonałym „przedszkolem prawa jazdy” skierowanym do dzieci w wieku 6 - 12 lat oraz do rodziców. Strona, na której znajduje się Program, zawiera wiele informacji edukacyjnych pomocnych zarówno rodzicom jak i nauczycielom w przygotowaniu dzieci i młodzieży do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.



Program multimedialny, strona internetowa, Niezbędnik Rodzica, pakiety edukacyjne i konkurs - to elementy stworzonego przez Renault międzynarodowego programu edukacyjnego o nazwie "Bezpieczeństwo dla wszystkich", skierowanego zarówno do dzieci jak i rodziców.  W Polsce program zadebiutował osiem lat temu i cieszy się bardzo dużą popularnością, a zainteresowanie nim z roku na rok rośnie. Do dzisiaj programem zostało objętych ponad 600 000 dzieci.

Zawsze dawaj dobry przykład - zarówno podczas przechodzenia przez jezdnię jak i podczas prowadzenia samochodu.

Wykorzystuj każdą okazję do uczenia dziecka zasad ruchu drogowego i wytwarzania nawyków bezpiecznych zachowań.

Ćwicz z dzieckiem właściwe zachowania - najpierw przeprowadź dziecko przez jezdnię, a później pozwól mu przeprowadzić ciebie.

Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu na czym polegają poprawne i niepoprawne zachowania na drodze oraz dlaczego niektóre miejsca są bezpieczne np. do przechodzenia przez jezdnię, a inne nie.

Stopniuj trudności - zacznij naukę na mało ruchliwych ulicach i stopniowo podnoś poprzeczkę.

Analizuj z dzieckiem jego drogę do szkoły, zwróć uwagę na zagrożenia i pokaż w jaki sposób ich uniknąć. Wytłumacz dziecku, że droga na skróty może być bardzo niebezpieczna.

Zadbaj, aby dziecko było widoczne na drodze - naucz je prawidłowo nosić elementy odblaskowe, czyli tak, aby były one widoczne w światłach pojazdów (najlepiej z przodu i z tyłu sylwetki).

Dopilnuj, by nic nie rozpraszało uwagi dziecka w drodze do szkoły (telefony komórkowe, odtwarzacze muzyki, itp.).

Wyrabiaj w dziecku zdolność koncentracji i podzielności uwagi.

Systematycznie korzystaj z pomocy edukacyjnych.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry