Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Skodzie Scala - wyposażenie samochodu
Z RYNKU | Blisko sto tysięcy mniej nowych rejestracji
TESTY | Pierwsze wrażenia - Przeskalowana Skoda

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Projekty i nowelizacje | Ustawa Prawo o ruchu drogowym i inne

Posłowie zmieniają prawo
13-07-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

96. posiedzenie Sejmu przyniosło kolejne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Większy dostęp do informacji zyskają kierowcy, zaś parlamentarzyści będą mogli przyjąć i zapłacić mandat.Pierwsza zmiana dotyczy wciąż budowanej bazy CEPIK 2.0, która zamiast w całości (czytaj także: Jest bezpieczniej, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia) wprowadzana jest w życie etapami. Przed rokiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło do niej dwie e-usługi: Historia pojazdu i Bezpieczny autokar (czytaj także: Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus).

Od 4 stycznia 2016 roku, dzięki e-platformie, każdy kierowca będzie mógł sprawdzić stan punktów karnych, udostępnić informacje o posiadanych uprawnieniach do kierowania swemu pracodawcy, skonfrontować dane o własnym pojeździe, czy też zweryfikować szkołę nauki jazdy. Ponadto do każdego pojazdu widniejącego w ewidencji przypisana będzie historia badań technicznych i polis ubezpieczeniowych. Aby uniknąć ujawnionych ostatnio nieścisłości w nazwach marek i modeli powstanie elektroniczny katalog pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce.

W bazie CEPIK znajdzie się również lista osób uczestniczących w kursie na prawo jazdy oraz dane o instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach i lekarzach przeprowadzających badania kandydatów na poszczególne uprawnienia.

Więcej emocji budzi nowelizacja ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych. Pod tą długą listą kryje się możliwość dobrowolnego przyjęcia i zapłacenia mandatu - w tym za wykroczenia ujawnione przez fotoradar - przez osoby chronione immunitetem. Do tej pory, na wniosek organów ścigania, potrzebna była zgoda odpowiednich instytucji państwowych.

"Nie ma równych i równiejszych na drogach" - podkreśliła premier Ewa Kopacz po przyjęciu przez Sejm wyżej wymienionej nowelizacji. Dodała także, że nadal będzie dążyć do pozbawienia samorządów możliwości używania fotoradarów mobilnych.

W obu przypadkach nowelizacje ustaw trafią teraz do Senatu.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry