Untitled Document
logo

NOWE NA STRONIE:
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Mazda CX-30
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Ford Explorer Plug-In Hybrid
WYDANIE NA WEEKEND | Ofiarom wypadków, Octavia, Poczta, Paliwa, Drogi
Aktualne informacje o stanie polskich dróg | Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Projekty i nowelizacje | Ustawa Prawo o ruchu drogowym i inne

Posłowie zmieniają prawo
13-07-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

96. posiedzenie Sejmu przyniosło kolejne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Większy dostęp do informacji zyskają kierowcy, zaś parlamentarzyści będą mogli przyjąć i zapłacić mandat.Pierwsza zmiana dotyczy wciąż budowanej bazy CEPIK 2.0, która zamiast w całości (czytaj także: Jest bezpieczniej, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia) wprowadzana jest w życie etapami. Przed rokiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło do niej dwie e-usługi: Historia pojazdu i Bezpieczny autokar (czytaj także: Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus).

Od 4 stycznia 2016 roku, dzięki e-platformie, każdy kierowca będzie mógł sprawdzić stan punktów karnych, udostępnić informacje o posiadanych uprawnieniach do kierowania swemu pracodawcy, skonfrontować dane o własnym pojeździe, czy też zweryfikować szkołę nauki jazdy. Ponadto do każdego pojazdu widniejącego w ewidencji przypisana będzie historia badań technicznych i polis ubezpieczeniowych. Aby uniknąć ujawnionych ostatnio nieścisłości w nazwach marek i modeli powstanie elektroniczny katalog pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce.

W bazie CEPIK znajdzie się również lista osób uczestniczących w kursie na prawo jazdy oraz dane o instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach i lekarzach przeprowadzających badania kandydatów na poszczególne uprawnienia.

Więcej emocji budzi nowelizacja ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych. Pod tą długą listą kryje się możliwość dobrowolnego przyjęcia i zapłacenia mandatu - w tym za wykroczenia ujawnione przez fotoradar - przez osoby chronione immunitetem. Do tej pory, na wniosek organów ścigania, potrzebna była zgoda odpowiednich instytucji państwowych.

"Nie ma równych i równiejszych na drogach" - podkreśliła premier Ewa Kopacz po przyjęciu przez Sejm wyżej wymienionej nowelizacji. Dodała także, że nadal będzie dążyć do pozbawienia samorządów możliwości używania fotoradarów mobilnych.

W obu przypadkach nowelizacje ustaw trafią teraz do Senatu.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry