portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Można poszerzać S19 Sokołów Małopolski - Jasionka
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
PRODUKTY
Multimedia

Podręczna ściągawka
11-07-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Firma oponiarska Goodyear przygotowała prostą, acz przydatną aplikację na multimedialne urządzenia przenośne działające pod systemem iOS oraz Android. Dzięki niej podstawowe informacje o zasadach ruchu w wielu krajach europejskich będziemy mieć zawsze pod ręką.



Co ważne aplikacja Goodyear Road Safety jest bezpłatna. Ja pobrałem swoją (wersja 1.4) na iPhona poprzez program iTunes - ta sama działa również na iPodach i iPadach pod warunkiem, że nasz iOS to przynajmniej wersja 4.0. Jej ściągnięcie (34,1 MB) z instalacją zajęło około 2 minut (oczywiście zależy to od prędkości naszego internetu).



Aplikacja zawiera dane na temat 25 europejskich państw - Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Liechtensteinu, Luksemburgu, Monaco, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Wadą może być ich dostępności tylko w 6 językach - angielskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim i włoski. Niemniej te po angielsku są maksymalnie krótkie i uproszczone przez co zrozumienie nie powinno sprawić trudności osobie ze słabą znajomością tego języka.



Sama aplikacja podzielona jest na 6 zakładek - Country Information, Driving Tips, Emergency Tips, Emergency Questions, Holiday Checklist i Road Sign Game. Po wybraniu w pierwszej Poland mamy dostęp do kolejnych zakładek - informacji dla kierowców motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów o masie do 3,5 t; kierowców pozostałych pojazdów powyżej 3,5 tony oraz kalkulatora przeliczającego prędkość z km na mile i odwrotnie.

Limity prędkości zawierają także ograniczenia w strefie zamieszkania (20 km/h) i holowania pojazdu (30 km/h na terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim).

Kolejne odpowiadają na pytania o dopuszczalne stężenie alkoholu u kierowcy, czy istnieje obowiązek jazdy na włączonych światłach w dzień, obowiązek używania opon zimowych, specyficzne dla danego kraju oznaczenia na drodze (u nas zielona strzałka) i przepisy (pierwszeństwo tramwaju i ustąpienie przejścia dla pasażerów na przystankach), płatne odcinki dróg (autostrady A1, A2 i A4) oraz telefon alarmowy (112) i kontakt do krajowej organizacji zmotoryzowanych (Polski Związek Motorowy).



W zestawieniu tym podano, że w Polsce istnieje obowiązek używania kamizelki odblaskowej w przypadku awarii pojazdu poza obszarem zabudowanym oraz na drogach ekspresowych i autostradach. To oczywiście błąd, bo u nas nie ma takiego przepisu, ale też w tym przypadku taka nadgorliwość zdecydowanie pomoże, a nie zaszkodzi.

O wiele większym błędem jest brak informacji o konieczności uiszczenia opłat za przejazd ekspresówkami i wybranymi drogami krajowymi przez pojazdy o masie powyżej 3,5 ton. Temu obowiązkowi będą też podlegać samochody osobowe z przyczepami. Obecnie kara za brak wniesienia opłaty wynosi 3 tys. złotych.

Taki sam schemat podawania informacji obowiązuje dla pozostałych 24 krajów. Jeśli więc opanujemy jeden, to pomimo słabszej znajomości języka angielskiego, z następnymi pójdzie nam o wiele łatwiej. Przed podróżą warto jednak zweryfikować przepisy w interesującym nas państwie w innych źródłach, np. na podanych w aplikacji stronach krajowych organizacji zmotoryzowanych.



Pozostałe informacje - wskazówki dla kierowców (Driving Tips), lista rzeczy do zabrania na urlop (Holiday Checklist) - dotyczą rzeczy mniej lub bardziej oczywistych. Aplikacja zawiera też grę, którą potraktować można jako krótkotrwałą rozrywkę - ćwiczymy w niej pamięć szukając ukrytych znaków drogowych.



Jest też zakładka (Emergency Tips) z procedurą postępowania po wypadku. Szkoda, że nie wykorzystano w niej potencjału multimediów w przedstawieniu zasad udzielania pierwszej pomocy.



Z punktu widzenia obcokrajowca najpraktyczniejsze informacje zawiera zakładka Emergency Questions. Jest w niej zbiór zwrotów, które można użyć w nagłych przypadkach - wezwanie pogotowia, policji, powiadomienie o wypadku etc. w języku francuskim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim i włoskim. I to co ważne można je odtworzyć w postaci dźwięku.

Zabrakło mi jednak kilku podstawowych zwrotów, jak - nie mówię/rozumiem po niemiecku czy korzystam z tłumacza automatycznego i nie potrafię odpowiedzieć w państwa pytania etc.

Na koniec jeszcze jedna dogodność w aplikacji Goodyeara - korzystnie z niej nie wymaga podłączenia do internetu.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry