strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Produkty
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Opony letnie

Pirelli Cinturato P7
10-03-2010, foto: archiwum

W nadchodzącym sezonie letnim firma Pirelli wprowadza na rynek nową oponę P7 należącą do gamy Cinturato. To obecnie najbardziej "zielona" opona na rynku.


Prezentowana na zdjęciu opona Cinturato P7 jest rzeczywiście zielona - jest to jednak jej specjalna wersja, której żywotność wynosi 1000 km przebiegu. Normalne opony P7 są w kolorze czarnym.

Od 2008 roku gamę opon Cinturato tworzą modele P4 i P6. Są one przeznaczone do aut miejskich i klasy średniej. Z kolei nowa opona Cinturato P7 dedykowana jest do samochodów osobowych napędzanych silnikami o średniej i dużej mocy. Obecnie trafiły już na pierwszy montaż m.in. do Alfa Romeo 159, Mercedesa Klasy E i S, Audi A4, BMW X1 oraz Peugeota 407.

Przy produkcji nowej opony zastosowano mieszankę gumową opartą na nanotechnologii i zawierającą m.in. polimery, nylon i aramid. Wykluczono jednocześnie materiały zawierające oleje aromatyczne, co pozwoliło na redukcję ilości metali ciężkich.

Nowy wzór bieżnika składa się z czterech szerokich rowków wzdłużnych, które wraz z przecinającymi rowkami pozwalają na odprowadzenie wody w ilości 7 mm/sekundę (dane dla opony o rozmiarze 225/50 R17 przy prędkości 80 km/h). Konstrukcja bieżnika gwarantuje również równomierne zużycie się w trakcie całego okresu użytkowania, a tym samym dłuższe przebiegi.

W porównaniu z oponą P6, Cinturato P7 charakteryzuje się obniżonym o 20 proc. oporem toczenia - i jednocześnie emisją CO2, o 4 proc. zużyciem energii i o 30 proc. emisji hałasu. Zmniejszyła się również droga hamowania zarówno na suchej (o 2 metry), jak i mokrej nawierzchni (o 1 metr).

Parametry te są efektem przyjętej przez Pirelli filozofii Green Performance. Zakłada ona stopniowe wprowadzanie "zielonych" opon, które w ofercie włoskiej firmy mają stanowić 40 proc. do 2011 roku.

W tegorocznych testach przeprowadzonych przez niemiecki ADAC opona P7 otrzymała ocenę "szczególnie polecana". W uzasadnieniu werdyktu podano, że jest to "bardzo dobrze zbalansowana opona letnia, dobra zarówno na mokrą, jak i na suchą nawierzchnię, zapewniająca niskie zużycie paliwa oraz najniższy poziom hałasu".

Cinturato P7 oferowana jest w 17 rozmiarach - od 205/60 R16 do 255/40R18, z indeksami prędkości H (do 210 km/h), V (240), W (270) i Y (powyżej 300) w tym wzmocnione (Extra Load) i Run Flat.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry