strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Produkty
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Paliwa

Zimowy diesel na stacjach Statoil
18-12-2009, foto: Statoil

Na polskich stacjach Statoil zakończono wprowadzanie nowego paliwa zimowego - Diesel Gold. Jego właściwości pozwalają na eksploatację samochodu z silnikiem wysokoprężnym w temperaturach poniżej 40 st. C.Nowy rodzaj oleju napędowego, Diesel Gold, opracowany został przez norweskich naukowców z Centrum Technologicznego Paliw w Mongstad. Jego właściwości pozwalają na eksploatację samochodu z silnikiem diesla przy niskich temperaturach otoczenia dochodzących poniżej 40 st. Celsjusza.

Naukowcom udało się również uzyskać bardzo niski poziom wydzielania się osadów węglowych powstałych w czasie spalania paliwa w komorze silnika. W tym przypadku wynosi on 0,1 proc. m/m, co trzykrotnie przewyższa wymagania określone przez normę PN-EN 590. Ponadto paliwo charakteryzuje się wysoką liczbą cetanową oraz niskimi wartościami - pozostałości po spopielaniu i zanieczyszczeń stałych.

Do uzyskania takich właściwości wykorzystano m.in. wielofunkcyjny dodatek uszlachetniający, do którego Statoil ma prawo wyłączności. Ich potwierdzeniem są m.in. wyniki badania wykonanego przez niezależne laboratorium APL w Niemczech. Paliwo Diesel Gold, jako jedyne z testowanych, utrzymało stały poziom silnika w 32-godzinnym cyklu pracy.

Paliwo Diesel Gold tankować można zarówno do nowoczesnych konstrukcji silników wysokoprężnych, jak i starszych. Obecnie oferowane jest na 222 stacjach z logo Statoil na terenie całego kraju.

Aleksandra Machnicka, dyrektor Działu Marketingu Statoil Poland:
"Zainteresowanie nowym paliwem przekroczyło nasze oczekiwania. Diesel Gold stanowi ponad 20 proc. całkowitej sprzedaży oleju napędowego na naszych stacjach. Kierowcy doceniają nowe paliwo, które chroni układ wtryskowy przed osadami, wpływa na większą wydajność silnika, mniejsze spalanie, a nawet cichszą pracę silnika".
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry