Untitled Document
www.jedz-bezpiecznie.pl

NOWE NA STRONIE:
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Mercedes Klasa G | Luty 2019
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda CR-V | Luty 2019
WYDARZENIA | Toyota | Salon Samochodowy Genewa 2019
Aktualne informacje o stanie polskich dróg | Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

Kampania Społeczna Oświeceni

PATRONUJEMY

Kampania społeczna "Bądźmy Razem Bezpieczni"

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Aktualności

Nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami
25-08-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z nowelizacji ustawy najbardziej ucieszyli się posiadacze prawa jazdy kategorii B. Ale to nie jedyne zmiany, a część z nich wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.26 czerwca, po poprawkach Senatu, uchwalono ostateczne zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami (z 5 stycznia 2011, poprzednia nowelizacja z 19 stycznia 2013). 16 lipca podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski, a osiem dni później tekst opublikowany został w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 970. Tym samym większość zmian obowiązuje po upływie 30 dni, a więc od 24 sierpnia.

Najważniejsze - i przez wielu najbardziej oczekiwane zmiany - obejmują posiadaczy prawa jazdy kat. B (można się o nią ubiegać od 18 roku życia). Po 3 latach od jego uzyskania mogą oni kierować motocyklem do pojemności 125 cm3 bez zdawania jakiegokolwiek egzaminu.

Tym samym zrównano te uprawnienia z kategorią A1 (od 16 roku życia). Do tej pory kat. B pokrywała się jedynie z AM, czyli umożliwiała kierowanie także motorowerem (pojazd napędzany silnikiem spalinowym do 50 cm3 lub w silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) i czterokołowcem lekkim (pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy również do 45 km/h).

Motocykl do pojemności 125 cm3 nie może mieć więcej mocy niż 11 kW (15 KM), a jej stosunek do masy własnej nie może przekraczać 0,1 kW na kg. Nie ma przy tym - co wcześniej proponowano - rozgraniczenia na skrzynię automatyczną i manualną.


Wypadki z udziałem motocyklistów
23-08-2014

Najbliższe dni zdominowane będą materiałami na temat motocyklistów, wszystko za sprawą zmian w Ustawie o kierujących, które zaczną obowiązywać od poniedziałku, 25 sierpnia. Jak wpłynie to na sytuację na polskich drogach?


Ale to nie jedyne zmiany w obrębie uprawnień. Z zapisu D1+E wykreślono "zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 ton" pozostawiając dalszy zapis czyli zespół "pojazdów składający się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy".

Zmiany obejmują także tryb wydawania, wymiany i przywracania zawieszonych uprawnień do kierowania pojazdami, w tym wprowadza obieg informacji w bazie Europejskiej Sieci Praw Jazdy. Precyzyjniej określono też wymagania odnośnie ośrodków szkolenia i instruktorów. Część z nich obowiązywać będzie jednak od 25 października (90 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw).

Kolejne, ważne zmiany, określają m.in. przypadki zwolnienia z egzaminu wewnętrznego, te wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2015 roku.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry