portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP
TESTY | Dziecko w Cupra Born - foteliki i wózki

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Aktualności

Zielone światło dla wyższych mandatów
14-12-2012, tekst: Maciej Kalisz, foto: archiwum

Na początku października Komenda Główna Policji zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o rozważenie podwyższenia mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. MSW przystało właśnie na te propozycje.



Zanim to jednak nastąpi muszą zostać przeprowadzone prace legislacyjne nad projektami zmian w odpowiednich ustawach. Jednak z zastrzeżeniem, że nie rozpoczną się one przed uchwaleniem Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, nad którym od miesięcy pracuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zresztą jednym z jego założeń - mówiąc wprost - jest walka z piratami drogowymi właśnie poprzez podniesienie wysokości mandatów. A te od lat pozostają na niezmienionym poziomie - aktualnie najwyższy wynosi 500 złotych, a przy zbiegu wykroczeń dwa razy więcej. Niemniej wykonano już jeden krok na przód zaostrzając w połowie tego roku taryfikator punktów karnych.

Policjanci wnioskują o wyższe kary za najcięższe naruszenia przepisów, jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niewłaściwe wyprzedzanie czy zachowanie na przejściach dla pieszych. Są to nie tylko najczęściej rejestrowane przez nich wykroczenia, ale przede wszystkim główne przyczyny powstawania wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

Na poparcie swoich wniosków Komenda Główna Policji przytacza przykłady ze Słowacji i Węgier. W pierwszym z tych krajów mandat za przekroczenie prędkości o 51 do 55 km/h wzrósł do 350 euro, a powyżej 70 km/h do 650 euro. Według statystyk w 2008 roku na tamtejszych drogach zginęło 606 osób, a w ubiegłym blisko o połowę mniej. Podobne wyniki osiągnięto na Węgrzech, gdzie kara za przekroczenie dozwolonej prędkości o 79 km/h skutkuje grzywną w wysokości aż 1100 euro.

W samej tylko Warszawie, według najnowszych statystyk z 7 fotoradarów Straży Miejskiej, wynika, że kierowcy średnio przekraczają dozwoloną prędkość o 40 km/h, a nie odosobnione są przypadki, że i o ponad 100 km/h.


Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakłada podobny scenariusz w Polsce. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w którego strukturach działa KRBRD, dąży do spadku liczby ofiar śmiertelnych o 50 proc. w 2020 roku. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 4189 osób.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry