strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Salon samochodowy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Salon samochodowy we Frankfurcie/IAA 2009

Nowa rodzina Forda C-Max
16-09-2009, foto: archiwum i Ford

Frankfurt był miejscem światowej prapremiery nowego Forda C-Max w wersji 5- i (po raz pierwszy) 7-osobowej. Auto powstało na zupełnie nowej płycie podłogowej, w gamie jednostek napędowych pojawił się silnik EcoBoost, a wśród nowinek technicznych system ułatwiający parkowanie wzdłuż krawężników.Nowy C-Max jest zapowiedzią nowej gamy samochodów kompaktowych Forda, które w najbliższych latach pojawią się na rynku. Wiadomo już, że w kolejce czeka Focus, choć ich producent nie chce jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów. Ford nie podaje również specyfikacji nowych modeli C-Maxa, które oficjalnie zadebiutują dopiero za rok.Co więc na razie wiadomo? Nowy C-Max oferowany będzie jako auto 5- i (po raz pierwszy) 7-osobowe. Drugi wariant nosić będzie nazwę handlową Grand. Będą to jednak dwa różne samochody należące do segmentu kompaktowych minivanów określanych przez Forda jako Multi-Activity Vehicle (MAV).Mniejszy nadal przypomina minivana choć jego projektanci nadali mu bardziej dynamiczną, sportową sylwetkę. Kilka elementów nawiązuje do innych modeli Forda - Fiesty, Kugi i S-Maxa. Wewnątrz II rząd miejsc składa się z 3 osobnych foteli. Jako opcja oferowany będzie system "Comfort" pozwalający na złożenie środkowego i przesunięcia do siebie dwóch skrajnych miejsc. Dzięki temu w układzie 2+2 podróż będzie bardziej komfortowa.Z kolei model 7-miejscowy dysponuje dłuższym rozstawem osi, a jego bryła zdradza większą wszechstronności i przestronność wnętrza. Charakterystyczną cechą są boczne, odsuwane drzwi. Dostęp do tylnych miejsc ułatwia składany i chowany na bok środkowy fotel II rzędu. Oba te rozwiązania - jak słusznie podkreślono w materiałach prasowych - podnoszą funkcjonalność auta w przypadku rodzin z małymi dziećmi.Kokpit obu wersji będzie identyczny. Górna część deski wydłuża się na końcach zachodząc tym samym na boki drzwi. Dolna jej część z obu stron łagodnie, po łuku, przechodzi w konsolę środkową. W niższych poziomach wyposażenia część elementów kokpitu pochodzić będzie z Fiesty.Wśród jednostek napędowych zadebiutuje 4 cylindrowy silnik benzynowy 1.6 EcoBoost. Połączy on w sobie układ bezpośredniego wtrysku paliwa, turbodoładowanie oraz niezależne, zmienne fazy rozrządu. Dzięki tym rozwiązaniom zredukowano zużycie paliwa, a co za tym idzie emisję dwutlenku węgla o około 20 proc. Pojawi się również dwusprzęgłowa, 6-stopniowa przekładnia automatyczna PowerShift.

Wyposażenie C-Maxa obejmie kilka nowych dla Forda rozwiązań. Wśród nich znajdzie półautomatyczny układ ułatwiający parkowanie wzdłuż krawężnika, sygnalizacja martwych pól widzenia, czy bardziej powszechne już w modelach innych producentów - kontrolki niezapiętych pasów bezpieczeństwa dla osób siedzących z tyłu, elektryczna blokada zamków drzwi tylnych przed otwarciem ich od wewnątrz oraz elektryczne otwieranie unoszonych drzwi z tyłu.

John Fleming, prezes i dyrektor zarządzający Ford of Europe:
"Znaczenia, jakie ma pojawienie się w naszej ofercie najnowszego Forda C-Max absolutnie nie da się przecenić, gdyż nowa generacja tego modelu jest zwiastunem zbliżającej się "nowej fali" modeli Forda w różnych odmianach i wersjach nadwoziowych, plasujących się w segmencie aut kompaktowych i budowanych na tej samej platformie podwoziowej".

Oficjalnie nowy C-Max zadebiutuje w Europie w 2010 roku. Następnym rynkiem sprzedaży będzie Ameryka Północna, gdzie premiera nastąpi rok później.

www.jedz-bezpiecznie.pl
Czytaj także:
63. Salon Samochodowy Frankfurt 2009
· Nowy Golf Variant 07-10-2009
· Odświeżona Mazda CX-706-10-2009
· Suzuki SX4 po faceliftingu 30-09-2009
· Nowa rodzina Forda C-Max 16-09-2009
· Powrót Trabanta 15-09-2009
· Kia Venga 15-09-2009
· Motoryzacyjna jesień we Frankfurcie aktualizacja 03-09-2009
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry