Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Większa, chociaż wciąż za mała, sieć fotoradarów...
POLSKIE DROGI | Poważne utrudnienia na A1
AKCJE SERWISOWE | Wykryto wady w EQC, Camry, Yarisie, XC60 i XC90

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
SALON SAMOCHODOWY
Prezentacje | 85. Salon Samochodowy w Genewie | Opel Karl, Vauxhall Viva

Viva Karl!
07-03-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Opel umacnia się w segmencie małych samochodów. Karl (odpowiednikiem w Vauxhall jest Viva) ustawia się pomiędzy Adamem i Corsą.V-generacja Corsy zadebiutowała jesienią na salonie w Paryżu (czytaj także: SALON SAMOCHODOWY | Piąta odsłona miejskiego Opla). Przez ponad 30 lat obecności na rynku stała się najbardziej znanym modelem Opla. Również w Polsce to najczęściej wybierany samochód tej marki. Wydawać by się mogło, że taka sytuacja całkowicie usatysfakcjonuje producenta. Tym bardziej, że segment niżej oferowany jest całkiem nowy model Adam (czytaj także: TESTY | Kuracja odmładzająca). Ciężko jest mu jednak zdobyć powszechne zainteresowanie, jego największym ograniczeniem jest wyłącznie 3-drzwiowe nadwozie i homologacja dla 4 osób.

Dodanie do niego drugiej pary drzwi byłoby bardzo trudnym zadaniem. Zamiast tego Opel zdecydował się na wykorzystanie Chevroleta Sparka (marka znika z Europy) i rozwinięcia schodzącego z rynku modelu Agila. Tak powstał Karl, którego nazwa nawiązuje do imienia syna (Carl) założyciela firmy, Adama Opla.Według wstępnych informacji producenta nowe auto ma 3680 mm długości przy rozstawie osi 2385 mm. Jego szerokość przekroczy 1420 mm, a wysokość 1480 mm. Przestrzeń bagażowa, po złożeniu oparć kanapy (40:60) ma wzrosnąć do 940 litrów.

Auto oferowane będzie w 3 poziomach wyposażenia - Essentia, Enjoy i Cosmo. W zależności od naszego wyboru na liście wyposażenia znajdzie się m.in. asystent utrzymania pasa ruchu i parkowania, podgrzewane fotele i kierownica oraz tryb jazdy City.

Napęd stanowić będzie 3-cylindrowy silnik benzynowy 1.0 EcoTec o mocy 75 koni mechanicznych współpracujący z 5-biegową skrzynią manualną. Opcjonalnie dostępny będzie pakiet ecoFlex, zawierający m.in. opony o niskim oporze toczenia i dwa aerodynamiczne spojlery. Jak zapewnia producent, dzięki niemu średnie zużycie paliwa wyniesie 4,3 litra na 100 kilometrów.Podstawowa wersja Karla ma kosztować w Niemczech poniżej 10 tys. euro. Auto w polskich salonach pojawi się w II połowie tego roku.Do modeli Opla, w tym Karla, trafi również system łączności pokładowej OnStar. Opierać się będzie na sieci LTE, a dzięki niej na WIFI, do której dostęp uzyskają pasażerowie auta - maksymalnie można podłączyć 7 urządzeń. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfona będzie można m.in. kontrolować najważniejsze parametry samochodu, a w przypadku kradzieży pojazdu monitorować jego położenie.

Ważną funkcją będzie automatyczne wysłanie sygnału SOS, do jego aktywacji wystarczy odpalenie którejkolwiek poduszki powietrznej. Wówczas z kierowcą skontaktuje się pracownik call center (działającego przez całą dobę przez 365 dni roku) i jeśli nie nawiąże z nim rozmowy wyśle na miejsce (lokalizacja GPS) służby ratunkowe.

Również kierowca lub pasażer będzie mógł aktywować sygnał SOS i skontaktować się z centrum pomocy. Służy do tego przycisk umieszczony w obudowie lusterka wstecznego. System OnStar działa już w krajach Ameryki Północnej. W Europie, w tym i w Polsce, pojawi się w połowie roku. Producent nie podaje jeszcze szczegółów oferty, wiadomo jedynie, że będzie bezpłatnie funkcjonował przez okres 12 miesięcy.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry