strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
Salon samochodowy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Aktualności

Coraz więcej Ranault i Dacii z silnikami eco2
17-03-2009, foto: Renault

W 2008 roku 65 proc. samochodów kupionych w polskich salonach Renault i Dacii napędzanych było ekologicznym silnikiem eco2. Obok korzyści dla środowiska naturalnego charakteryzują się one także niższymi kosztami eksploatacji.W podsumowaniu 2008 roku przedstawiciel francuskiego koncernu odnotował sprzedaż 14 105 samochodów z silnikiem eco2. Do najpopularniejszych w gamie Renault należało Clio, Megane i Thalia. W przypadku Dacii był to Logan MCV z silnikiem 1.5 dCi (68 KM).

Od 9 marca tego roku Renault Polska przy zakupie Nowej Thalii, Clio i Clio Grandtour oraz Nowego Megane i Megane Coupe z tym silnikiem oferuje "ecodopłaty". Ich nabywcy otrzymają roczny, bezpłatny pakiet ubezpieczeniowy Allianz (AC/OC/NNW/Zielona Karta/Car Assistance/Mini Car Assistance) oraz mogą skorzystać z preferencyjnego kredytu 2+2 (oprocentowanie przez 2 lata wynosi 2 procent).

Gama samochodów z silnikiem eco2 obejmuje także Scenica, Modusa, Lagunę, Twingo i Kangoo oraz Dacię Sandero i wszystkie modele Logana.

Znaczkiem "eco2" oznaczone są silniki spełniające trzy kryteria wyznaczone przez Renault. Pierwszym z nich jest produkcja jednostki napędowej w fabryce posiadającej certyfikat ISO 14 001, co jest równoznaczne ze spełnieniem określonych norm ochrony środowiska dla zakładów przemysłowych. Drugim, najistotniejszym z punktu widzenia kierowcy, jest emisja CO2 poniżej 140 g/km. W praktyce oznacza to również obniżenie zużycia paliwa, które dla silników wysokoprężnych ustalono maksymalnie do 5,3 l/100 km, a dla benzynowych 5,9 l/100 km. Dla przykładu w Clio z silnikiem 1.5 dCi 85 KM średnie spalanie wynosi 4,4 litra na 100 km. Ostatnim wyznacznikiem jest taka konstrukcja silnika, aby przy jego produkcji wykorzystano około 5 proc. (około 34 kg) tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, zaś 95% procent masy silnika nadawało się do powtórnego wykorzystania.

czytaj także:
· Renault eco2 13-07-2007
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry